Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Не лише Виборчий кодекс. Експерти розповіли, що треба для чесних виборів

Не лише Виборчий кодекс. Експерти розповіли, що треба для чесних виборів

Навіть якщо Верховна Рада ухвалить новий Виборчий кодекс до виборів – навряд парламентські вибори 21 липня відбудуться за новою виборчою системою. Таким був один з головних меседжів прес-сніданку «Виборча реформа: на які зміни спроможний чинний Парламент?», організованого Реанімаційним Пакетом Реформ 6 червня.

До проекту нового Виборчого кодексу загалом внесено майже 4 700 поправок, звернув увагу народний депутат Олександр Черненко.

Вірю, що до кінця своєї каденції Парламент ухвалить новий Виборчий кодекс, можливо – 11 липня перед канікулами. Позачергові вибори відбудуться за діючою виборчою системою, але наступні – місцеві та парламентські – можуть бути проведені за новою системою.

Для проведення чесних та прозорих виборів, окрім ухвалення нового Виборчого кодексу, Верховна Рада має проголосувати за законопроекти:


Нову виборчу систему почали обговорювати ще 10 років тому, але жодного прогресу не відбулося, наголосила голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.

“Без належного покарання за порушення під час виборчого процесу не можна говорити про чесні вибори. Зараз деякі парламентарі ходять на допити щодо справ, відкритих ще 7 років тому”, – говорить Айвазовська.

Для цього розроблений законопроект № 8270, який  встановлює додаткові інструменти розслідування виборчих злочинів. А також  прибирає покарання за порушення, які не вплинули на кінцевий результат виборів. Особи, що звикли здобувати перемогу через фальсифікації, не зацікавлені у такому проекті закону.

Ефективне дослідження виборчих злочинів не в інтересах тих, хто звик перемагати на мажоритарних округах завдяки зловживанням.

Одна з ключових ідей виборчої реформи – уніфікація процедур президентських, парламентських і місцевих виборів. Але відкритий діалог із суспільством про це досі не розпочатий, повідомила виконавчий директор Українського незалежного центру політичних досліджень Світлана Конончук.

Виборча реформа має регулювати створення нових політичних суб’єктів. Але “наразі ми спостерігаємо перереєстрацію партій (зміна назви, статуту тощо), тому змінюється суть політичної сили.

Верховна Рада здатна внести зміни для впровадження відкритих списків ще до позачергових парламентських виборів 21 липня, вважає народний депутат Юрій Левченко.

“90% мажоритарників просто купили свій мандат, і представляють інтереси не своїх виборців. Відкриті виборчі списки потрібні як інструмент заміни цих депутатів. Голова Верховної Ради Андрій Парубій сказав мені, що проект нового Виборчого кодексу буде поставлений на голосування 11 липня”, – говорить народний депутат.

Після ухвалення нового Виборчого кодекс постане питання: чи доречно проводити вибори 21 липня за старою виборчою системою? Можливо, краще провести вибори у вересні або жовтні за новою системою.

Він нагадав, що свого часу Віктор Ющенко змінив свій указ про дострокові парламентські вибори. Крім цього, Конституційний Суд може визнати президентський указ про розпуск Верховної Ради неконституційним.

Оскільки передвиборча кампанія розпочалася, а політичні сили вже витрачають на неї гроші, зокрема з державного бюджету – серед громадян існує думка про неповагу до платників податків у разі відтермінування виборів. Юрій Левченко вважає, що краще витратити трохи зайвих коштів і припинити вибори до 21 липня, аніж проводити їх за старою виборчою системою.

Імовірно, що позачергові парламентські вибори таки відбудуться 21 липня. Каденція VIII скликання Верховної Ради завершується за кілька місяців, тож у чинного Парламенту є 3 законопроекти та Виборчий кодекс, які треба ухвалити. Або ж це зробить Верховна Рада IX скликання, отримавши шанс забезпечити українцям прозору процедуру голосування та рівний доступ до виборчих прав кожного громадянина.

 

Цей захід відбувся в рамках програми з інституційної розбудови Центру демократії та верховенства права, що здійснюється за фінансової підтримки Швеції.

ВГОРУ