Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Михайло Жернаков “Як (не) закрити очі на недоброчесних кандидатів до Верховного Суду?”

Михайло Жернаков “Як (не) закрити очі на недоброчесних кандидатів до Верховного Суду?”

Михайло Жернаков для Української Правди

Про конкурс до Верховного Суду написали вже чимало. Основна проблема “найбільш прозорого” і “зразкового” конкурсу в тому в тому, що серед 120 його переможців – 30, або рівно чверть – не відповідають критерію доброчесності 

Втім, мало хто знає, що це ще не остаточний список суддів Верховного Суду.

Рішення щодо того, хто буде рекомендований до призначення, прийматиме Вища рада правосуддя – спеціальний орган, створений змінами до Конституції авторства президента Порошенка. Саме ВРП може відмовити в рекомендації кандидату, якщо щодо його доброчесності є обґрунтовані сумніви. Ще раз: одного лише сумніву в доброчесності достатньо для того, щоб не рекомендувати кандидата.

А стосовно щонайменше 30 недоброчесних кандидатів не тільки сумнівів, а й підтверджених фактів цілком достатньо: майно, яке явно не відповідає доходам, ухвалення замовних рішень, порушення прав людини, констатовані ЄСПЛ, брехня в декларації доброчесності.

(велика картинка тут)

Чого вартують лише такі кандидати як чинна голова Ради суддів Валентина Сімоненко, яка не тільки уособлює собою стару судову владу, грубо порушувала права людини і має стійкі зв’язки з окупованими територіями. Виглядає так, що пані Валентина, будучи суддею, всупереч Конституції не володіє державною мовою – достатньо подивитися на її мотиваційний лист.

Або, наприклад, суддя Наставний, який кілька років тому засудив теперішнього Генпрокурора, а тодішнього опозиційного політика Юрія Луценка, що весь цивілізований світ визнав політичним переслідуванням. Тут одне з двох: або Луценка тоді все-таки засудили законно, і він не може бути тепер Генпрокурором, або такий суддя не може бути суддею Верховного Суду.

Таких прикладів можна навести чимало. Питання в тому, чи зробить щось Вища рада правосуддя для щоб об’єктивно розібратися в ситуації щодо кожного кандидата. До цього її закликали численні громадські організації, і навіть ключові міжнародні партнери України.

Суть заклику проста: якщо це дійсно “зразковий” конкурс, як на тому наголошує Президент, забезпечте:

– індивідуальний розгляд щодо кожного кандидата з вільним доступом і прямою трансляцією;

– участь у засіданнях представника Громадської ради доброчесності, яка і навела всі ці факти і звернулася офіційно до ВРП з пропозицією участі.

Все це – цілком у межах закону і логіки судової реформи. В такому випадку буде набагато складніше приховати факти недоброчесності і простіше – об’єктивно оцінити кандидатів. Це, звичайно, за умови, що хтось зацікавлений в об’єктивній оцінці, а не “продавлюванні” своїх контрольованих кандитатів.

Вирішення питання щодо порядку розгляду кандидатур відбудеться сьогодні на засіданні ВРП, за яким можна спостерігати тут.

***

А ми тим часом нагадуємо, що всю повноту відповідальності за кінцевий результат судової реформи несе президент України Петро Порошенко. Саме він був автором змін до Конституції в частині правосуддя і трьох ключових законів стосовно судової реформи, і саме його фракція давала найбільше голосів за ці закони в парламенті.

Михайло Жернаков для Української Правди 

ВГОРУ