Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > «Мовний закон Колесніченка-Ківалова» визнаний неконституційним

«Мовний закон Колесніченка-Ківалова» визнаний неконституційним

Позначки:

28 лютого на пленарному засіданні Великої палати Конституційного Суду України закон «Про засади державної мовної політики», відомий також як «закон Колесніченка-Ківалова» було визнано таким, що суперечить Конституції.
Рішення № 2-р/2018 було винесене у справі за конституційним поданням 57 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України „Про засади державної мовної політики“.

«Конституційний Суд скасував дуже одіозне рішення, яке мало великий резонанс в суспільстві. За це його варто привітати. З іншого боку – закон був ухвалений з порушенням процедури, через що і скасований. Тобто не через суть положень, а через порушення процедури», – пояснює Юлія Кириченко, експертка Центру політико-правових реформ та Реанімаційного Пакету Реформ.

За словами експертки, це дуже позитивний прецедент, оскільки багато законів наразі ухвалюються з порушенням процедури, зокрема шляхом неособистого голосування, тож скасування таких законів може стати мотивацією для налагодження роботи парламенту.
Рішення набирає чинності з моменту оприлюднення і оскарженню не підлягає.
Нагадаємо, «закон Колесніченка-Ківалова» набув чинності у 2012 році. Він запроваджував поняття «регіональної мови» та передбачав набуття російською мовою статусу регіональної у 13 регіонах, що майже прирівнювало її до державної.
Після втечі Віктора Януковича, 23 лютого 2014 року, Верховна Рада визнала це закон таким, який втратив силу, однак Олександр Турчинов, в.о. обов’язків Президента відмовився схвалити скасування закону. Через півроку депутати звернулись до Конституційного Суду за оцінкою конституційності закону.

ВГОРУ