Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Міністерство освіти та науки України та Реанімаційний Пакет Реформ наголошують на необхідності Закону «Про наукову та науково-технічну діяльність» (№2244а)

Міністерство освіти та науки України та Реанімаційний Пакет Реформ наголошують на необхідності Закону «Про наукову та науково-технічну діяльність» (№2244а)

Необхідність невідкладного прийняття нового Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» визначається умовами та календарним планом виконання Коаліційної Угоди, Програми діяльності Уряду, міжнародних зобов’язань України. Двостороння угода про співпрацю між Україною та ЄС  (законопроект №0040) та угода про співпрацю по рамковій програмі Горизонт2020 (законопроект №0044) були успішно підтримані Верховною Радою в липні 2015 року та вже отримали підтвердження з ЄС. Законопроект 2244а необхідно було прийняти у першій половині 2015 та почати процес підготовки підзаконних актів для швидкої імплементації реформи.

Група РПР «Наука. Технології. Інновації» впродовж року працювала разом з основними учасниками досліджень в Україні. Серед новацій законопроекту закладаються три основні принципи реформи наукової сфери: демонополізація фінансування досліджень через створення Національного фонду досліджень (виключно конкурсний добір проектів для фінансування з залученням іноземних експертів); децентралізація прийняття рішень про стратегію та пріоритети наукових досліджень шляхом створення Національної ради України з питань розвитку науки та технологій (складається з двох комітетів – наукового та виконавчого для унеможливлення зловживань та невиконання прийнятих рішень). Євроінтеграція до дослідницьких структур та освітніх мереж ЄС, потребують більш виразного відображення в тексті редакції закону, запропонованого Кабінетом міністрів.

 

 

Група наполягає на покращенні змісту статей, що стосуються управління новими структурами – Національної ради України з питань розвитку науки і технологій та Національного фонду досліджень на засадах колегіальності та субсидіарності. Група також готова до подальшої співпраці з учасниками процесу – МОН України та НАН України, профільним комітетом ВР з питань науки та освіти, іншими комітетами та фракціями Верховної ради над приведенням тексту закону до вимог інтеграції України до європейського наукового та освітнього простору.

«Ми вважаємо, що необхідно вжити усіх зусиль для підготовки законопроекту до голосування наступного пленарного тижня в першому читанні. Закликаємо Голову Верховної Ради України підтримати рішення профільного Комітету на 16 вересня 2015 року, яке скликається для розгляду принципових питань законопроекту та своєчасного внесення законопроекту №2244а на найближче пленарне засідання. Також членів профільного Комітету із відповідальністю поставитися до засідання 16.09.2015 і вчасно завершити роботу із підготовки цього законопроекту для розгляду Верховною Радою України», – зазначає експерт групи РПР «Культура. Технології. Інновації» Наталія Шульга. 

Уряду, лідерам Коаліції, усім народним депутатам України варто мобілізувати зусилля для прийняття законопроекту, у редакції запропонованій Прем’єр-міністром А. Яценюком у першому читанні якнайшвидше, щоб до кінця року проект зміг врахувати суттєві поправки і міг бути винесеним на остаточне голосування.

Наука повинна стати рушійною силою економіки. Наукова сфера потребує негайної реформи, якої вона чекає вже десятиліттями.

ВГОРУ