Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Маркування сигарет за європейськими правилами: новий законопроект

Маркування сигарет за європейськими правилами: новий законопроект

13 травня 2015 р. парламентарі зареєстрували Проект Закону України № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», який має наблизити українське антитютюнове законодавство до європейських норм  шляхом регулювання інгредієнтів, смакових добавок, запровадження нових вимог до маркування тютюнових виробів та повної заборони реклами тютюнових виробів у мережі Інтернет. Такі заходи дозволять підтримати тенденцію  зменшення поширеності куріння в Україні, зокрема серед молоді.

Ініціаторами законопроекту є народні депутати Богомолець О. В., Гопко Г. М., Мусій О. С., Унгурян П. Я., Корчинська О. А, Луценко І. В. і експерти Центру контролю над тютюном та Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну». Законопроект розроблено відповідно до положень Глави 22 «Громадське здоров’я» Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, а саме статті 428, де сказано: Україна поступово наближує своє законодавство та практику до принципів acquis ЄС, зокрема у сфері інфекційних хвороб, служб крові, трансплантації тканин і клітин, а також тютюну.. Метою законопроекту є  адаптація законодавства України до вимог Директиви 2014/40/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 3 квітня 2014 року «Про наближення законів, правил та адміністративних положень держав-членів, що стосуються виробництва, презентації та продажу тютюну та супутніх товарів і скасування Директиви 2001/37/ЄC» та Директиви №2003/33/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 26 травня 2003 року про наближення законодавчих, нормативних та адміністративних актів держав-членів про рекламу та спонсорство тютюнових виробів.

Концепцію законопроекту попередньо обговорили та представили експертному середовищу ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» (РПР), експертам з розробки плану впровадження заходів громадського здоров’я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та департаменту МОЗ з громадського здоров’я.

Найбільш помітною новацією буде зміна зовнішнього виду пачок сигарет. Наразі в Україні на пачках друкується на одному боці однакове текстове попередження «Куріння вбиває», яке тютюнові виробники розміщують у нижній половині пачки. На іншому боці, і теж на нижній половині, друкується одне з 10 попереджень з малюнком. На вітринах кіосків всі пачки виставлені боком, на яких нема малюнків, а текстове попередження нерідко перекривається цінником або іншим чином, бо воно розташоване знизу. Після ухвалення законопроекту площа попереджень збільшиться з 50% до 65%, вони мають бути розташовані у верхній половині пачки і матимуть малюнки з обох боків.

«Останнім часом тютюнові корпорації стали розміщувати на ринку сигарети з особливим смаком, які стали занадто популярним серед молоді. Такий хід тютюнових корпорацій є надзвичайно продуманим кроком в боротьбі за кожного курця. Коли значна кількість людей вже почала усвідомлювати шкідливість куріння і всі ризики з ним пов’язані: збільшення захворюваності на рак губи, рак гортані, рак легенів, інфаркти, інсульти – тут виробники, які бояться втратити свої прибутки увімкнули механізм хамелеону – куриш цигарку, але наче і не цигарку, бо пахне вона зовсім інакше та має смак ніби фруктів, шоколаду тощо. І свою чергову дозу нікотину отримав, і сумління не мучить… А дітей – у яких природна реакція на дим цигарок в малому віці є негативною – новий запах навпаки приваблює: воно ж ніби й пахне добре і так цікаво. Смертельна боротьба продовжується…»,говорить Ольга Богомолець, Народний депутат України, голова Комітету ВР з питань охорони здоров’я.

Ольга Богомолець наголошує, що цим законопроектом запроваджується заборона на тютюнові вироби із додаванням смакових речовин та ароматизаторів, які створюють ілюзію зменшення шкідливості і підтримують тютюнову залежність. Нові обмеження дозволять зменшити привабливість куріння, особливо серед молоді. Така практика є міжнародною рекомендацією Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та новою вимогою європейського законодавства згідно з положеннями Директиви  2014/40/ЄС.

«Законопроектом пропонується, щоб зміни до українського законодавства відповідали всім вимогам Директиви 2014/40/ЄС. Дуже сподіваюся, що ухвалення цього законопроекту і підвищення вимог до вигляду упаковки не дозволить виробникам приховати правдиву інформацію про шкоду від тютюнокуріння та вбереже усіх, особливо молодь, від тютюнової залежності, яка знищує здоров’я», – коментує законопроект Олег Мусій, Народний депутат України, заступник голови комітету ВР з питань охорони здоров’я.

«Існує безліч наукових обґрунтувань того, що зменшення привабливості упаковки – це шлях до скорочення поширеності куріння. Такий спосіб, передусім, діє на молодь та підлітків, для яких елементи дизайну та бренду стають визначальними. Ми сподіваємося, що ці зміни в дизайні упаковки слугуватимуть фактором подальшого зниження рівня поширеності куріння», – говорить Ганна Гопко, Народний депутат України.

«Крім тютюнових виробів, на ринку України з’явилися так звані електронні сигарети і трав’яні вироби для куріння. На жаль, чинне законодавство ніяк не регулює ці вироби і тому люди, які їх купують, жодним чином не захищені. Законопроект запроваджує регулювання таких виробів у повній відповідності до вимог ЄС», – зазначає Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

Документом також передбачаються зміни до Закону України «Про рекламу», зокрема пропонується повністю заборонити рекламу тютюнових виробів у мережі Інтернет.

«Імплементація законопроекту не передбачає жодних витрат з державного бюджету, всі витрати на запровадження змін до упакування та маркування тютюнових виробів мають нести тютюнові корпорації. Якщо ці корпорації не будуть намагатися загальмувати ухвалення законопроекту, у них буде достатньо часу для запровадження таких змін», – наголошує Андрій Скіпальський, експерт Альянсу із виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, ГО «Життя».

Прийняття законопроекту допоможе знизити рівень поширеності куріння, а також буде чітким сигналом для ЄС про готовність України виконувати всі положення Угоди про асоціацію.

ВГОРУ