Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Любов Акуленко: Рада ніяк не вкурить. Чому блокуються антитютюнові ініціативи з пакету ЄС

Любов Акуленко: Рада ніяк не вкурить. Чому блокуються антитютюнові ініціативи з пакету ЄС

Україна в рамках імплементації Угоди про асоціацію з ЄС має виконати низку зобов’язань у сфері охорони здоров’я.  Більше того, у листопаді настає “дедлайн” з імплементації Директив по тютюну, однак цей процес стоїть на місці вже 18 місяців.

Що маємо імплементувати?

Відповідно до зобов’язань, визначених Угодою про асоціацію з ЄС, у сфері громадського здоров’я, в аспекті, що стосується тютюну, до листопада 2016 року Україна має імплементувати дві Директиви.

Це №2001\17\ЄС від 5 червня 2001 року про наближення законодавчих, нормативних та адміністративних актів щодо виробництва, презентації та реалізації тютюнових виробів, а також Директива №2003\13\ЄС від 26 травня 2003 щодо наближення законодавства про рекламу і спонсорство тютюнових виробів.

Однак найцікавіший нюанс в тому, що ці дві Директиви були чинними на момент підписання Угоди про асоціацію, однак тепер перша з них скасована.

Натомість у травні 2014 року чинності набула Директива №2014\10\ЄС, яка стосується тієї ж тематики, що і скасована Директива, однак містить більш прогресивні положення, орієнтовані на збереження громадського здоров’я в аспекті тютюнопаління. Це спричинило певну правову колізію.

Деякі юристи з питань права ЄС стверджують, що імплементувати треба ту Директиву, яка чітко вказана у додатках до Угоди про асоціацію.

“Директива 2014/40/ЄС скасовує собою Директиву 2001/37/ЄС. Водночас в Угоді про асоціацію міститься чіткий перелік директив, які Україна зобов’язалась імплементувати (в ньому вказана саме Директива 2001/37/ЄС, а не Директива 2014/40/ЄС). Так, справді, для держав-членів ЄС Директива 2001/37/ЄС вже втратила чинність, але слід пам’ятати, що це їхні норми та законодавство, і воно не поширюється на треті країни, а отже, і не є обов’язковим для виконання автоматично.

Тож в принципі ми повинні імплементувати ту директиву, яка вказана у додатках до Угоди, якщо не було окремої зустрічі зі стороною ЄС для перепогодження (а наскільки мені відомо, то такого не було). Водночас ситуація з тютюновими директивами в країнах ЄС дещо відмінна від нашої.

Вони йшли до імплементації Директиви 2014/40/ЄС протягом восьми років, спершу заклавши основу для її прийняття Директивою 2001/37/ЄС, що дала час для всіх зацікавлених сторін змінити свою діяльність відповідно до нових правил, які не стали несподіванкою, а впроваджувалися поступово”, – висловлює аргументовану позицію юрист з права ЄС ГО “Український центр європейської політики” Олена Степаненко.

Деякі громадські активісти стверджують, що цілком логічним видається імплементація чинної Директиви, а не тієї, від якої відмовився вже Євросоюз.

Однак українські політики, схоже, мають дещо іншу думку – не імплементуючи жодну з них.

Чи це буквально бюрократичний підхід, чи ж захист інтересів тютюнової індустрії – сказати важко.

Читати повністю>>>    

ВГОРУ