Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Ліберальна податкова реформа: Вихід з економічної кризи чи загроза бюджету?

Ліберальна податкова реформа: Вихід з економічної кризи чи загроза бюджету?

26 жовтня 2015 року був зареєстрований законопроект № 3357 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податкової лібералізації, розроблений під керівництвом Ніни Южаніної, голови Комітету з питань податкової та митної політики Верховної Ради України, ініціатором якого виступили рекордна кількість парламентаріїв.

 

На думку експерта групи РПР «Податкова реформа» Іллі Несходовського, даний законопроект є прогресивним і має беззаперечні позитивні сторони в частині нормалізації взаємовідносин між бізнесом і фіскальними органами, забезпечення збалансування їхніх прав, обов’язків і відповідальності, покращення адміністрування податків, впровадження прогресивних форм оподаткування тощо. «Разом з тим відмічаємо, що експерти Реанімаційного Пакету Реформ підтверджують наявність фіскального розриву при прийнятті даного законопроекту в розмірі 145 млрд грн. Але зазначаємо, що дана оцінка є консервативною і не враховує прогнозовані результати стимулювання зростання економіки та виведення її з тіні, так як їх неможливо достовірно обрахувати.

Основними напрямами подолання даного розриву є: зменшення бюджетних видатків, зокрема, через підвищення контролю використання бюджетних коштів, це система державних закупівель Prozorro і відкритий бюджет E-data; скорочення чиновників, перехід до надання адресної допомоги, оптимізація фінансування закладів охорони здоров’я, освіти тощо. Крім того, при належній боротьбі з корупцією бюджет може отримати десятки мільярдів гривень як за рахунок закриття корупційних схем, так і за рахунок конфіскації майна чиновників-корупціонерів.

В частині аналізованого законопроекту, у випадку обґрунтованого фіскального розриву, що неможливо подолати за рахунок скорочення видаткової частину, є недоцільними відміна зменшення ставки ПДВ з 20% до 15% (50 млрд грн) та збільшення овердрафту на суму зареєстрованого, але не сплаченого ПДВ, що може привести до поновлення функціонування «податкових ям» (30 млрд грн), удосконалення системи оподаткування майна (30 млрд грн).

Експерти РПР групи «Подакова реформа» вважають, що законопроект № 3357 необхідно взяти за основу і доопрацювати з урахуванням запропонованих пропозицій.

«У законопроекті враховані пропозиції експертного середовища, в тому числі щодо
переходу до оподаткування розподіленого прибутку, що знизить рівень втручання податкових органів в діяльність підприємств, покращить інвестиційну привабливість України та надасть додатковий фінансовий ресурс для економічного зростання.
Суттєво знижено фіскальне навантаження на заробітну плату, що є вагомим економічним аргументом для детінізації заробітних плат. Буде скасовано підстави для таких корупційних можливостей податківців, як ліквідація свідоцтва платника ПДВ за відсутності за місцем реєстрації, або неподання відомостей до державного реєстратора щодо підтвердження місцезнаходження», – пояснює Михайло Соколов, Kesarev Consulting, РПР.

Важливою новацією стане публічний реєстр заявок на відшкодування ПДВ із зазначенням заявлених сум, ІПН і назв платників податків. Погашення заявок на відшкодування ПДВ буде відбуватися виключно в порядку черговості їх подання та реєстрації в реєстрі. Планується впровадження автоматичного відшкодування ПДВ для всіх платників податків. Відбудеться повноцінне запровадження електронних сервісів, зокрема електронного кабінету платника податків.
Районні відділи ДФС будуть позбавлені контролюючих функцій та  перетворені їх на сервісні центри, а кількість персоналу буде скорочена. Податкова міліція буде ліквідована як явище. Ці та інші новації суттєво покращать інвестиційний клімат, зроблять Україну економічно-привабливою для міжнародних партнерів та створять умови для розвитку малого та середнього бізнесу в нашій країні.

 

ВГОРУ