Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Круглий стіл «Майбутній ринок електроенергії: нові можливості для галузі чи загроза для економіки?»

Круглий стіл «Майбутній ринок електроенергії: нові можливості для галузі чи загроза для економіки?»

18 травня 2015 року експертами групи по реформі енергетичного сектору РПР було організовано круглий стіл на тему «Майбутній ринок електроенергії: нові можливості для галузі чи загроза для економіки?» за участю народних депутатів Вікторії Войціцької, Олексія Рябчина, Наталії Кацер-Бучковської, широкого кола експертів та представників громадськості.

На заході були присутні представники авторитетних організацій в енергетичні сфері: «Асоціація з енергоефективності та енергозбереження», «ТрансЕнергоконсалтинг», ВГО «Українська стратегія», «Інститут Розвитку Енергетики», ВГО «Енергетична асоціація України», «Фонд екологічних інвестицій» та ін.

Експерти РПР представили аналіз причин значного зростання цін на ринках електроенергії в основних країнах ЄС в 2003-2006 роках. Було зазначено наявність цих чинників в українській електроенергетиці напередодні запровадження у 2017 році в Україні нового ринку електроенергії. Зі сторони робочої групи РПР було запропоновано зміни до ЗУ №663-VII “Про засади функціонування ринку електричної енергії України”, що надають можливість нівелювати вплив даних чинників та пом’якшити процес переходу від поточної зарегульованої моделі  до вільної торгівлі, зберегти економічну і соціальну стабільність протягом всього шляху становлення нового ринку електроенергії України.

Ключовим рішенням презентованої моделі для перехідного етапу ринку електричної енергії є заміна Фонду врегулювання вартісного дисбалансу державним гравцем (державний трейдер Гарантований покупець-продавець), який за регульованою ціною купуватиме весь обсяг електроенергії вироблений державними компаніями (АЕС та ГЕС) та компаніями, підтримка яких гарантована державою (ТЕЦ та виробники з ВДЕ). Отриманий мікс елктроенегії буде продаватись визначеним постачальникам (для постачання населенню за регульованими цінами), а решта – на ринках електроенергії згідно завдань, визначених державою (запобігання розхитуванню цін).

Механізм пропонується використовувати для надання прогнозованості та стабільності цін на базовий для економіки та суспільства енергоресурс на визначений законом перехідний період.

Пропозиція експертів РПР визвала жваве обговорення серед учасників круглого столу. Експерти обговорили ряд аспектів запропонованої моделі. Було визначено ряд додаткових ризиків українського процесу реформ в електроенергетичній галузі та прийняте рішення про організацію подальшої спільної з учасниками заходу співпраці по напрацюванню додаткових пропозицій щодо реформування ринку електричної енергії.

Презентація:

https://drive.google.com/file/d/0B61-BQ1OnhBWSlNyVnZKWks1alE/view?usp=sharing

Додаткова інформація:

https://drive.google.com/file/d/0B61-BQ1OnhBWb0Fub1k0RWd6Rjg/view?usp=sharing

Розрахунки моделі:

https://drive.google.com/file/d/0B61-BQ1OnhBWcFp5MW5KczlKSEk/view?usp=sharing

ВГОРУ