Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > Кожен п’ятий ФОП закрив свій бізнес у 2017 році

Кожен п’ятий ФОП закрив свій бізнес у 2017 році

Близько 400 тисяч із 2 мільйонів зареєстрованих фізичних осіб-підприємців закрили свій бізнес у 2017 році. Вони або зупинили діяльність, або перейшли в “тінь”.

Про це повідомили експерти під час круглого столу “Перешкоди офіційного працевлаштування та ведення індивідуального бізнесу в Україні”.  За словами фахівців, щоб стимулювати підприємництво та легалізувати зарплати, потрібно знизити оподаткування.

Експерти пояснюють, що ситуація для фізичних осіб-підприємців, які працюють офіційно, значно погіршилася з початку минулого року – після запровадження обов’язкової щомісячної сплати єдиного соціального внеску, незалежно від фактичного провадження підприємницької діяльності та отримання доходу (зараз – 819 грн, з наступного року – 919 грн).

Та й загалом система оподаткування праці в Україні є негнучкою, нестимулюючою та обтяжливою для малого і середнього бізнесу. Результатом стала висока доля зарплат “в тіні” і падіння інтересу до офіційно зареєстрованого індивідуального підприємництва. Вирішення цієї проблеми репресивними методами не приносить результатів. Тільки через зниження ЄСВ та ПДФО, яке має супроводжуватися пошуком бюджетних компенсаторів, Україна зможе вивести ринок праці та сферу діяльності самозайнятих осіб із тіні.

Володимир Дубровський, старший економіст CASE-Ukraine, експерт РПР, представив порівняльний аналіз податкового навантаження на працю у 20 країнах світу та провів співставлення з відсотком перерозподілу ВВП через бюджет. На думку експерта, сьогодні Україна належить до тих держав, де високе оподаткування поєднується з низьким рівнем державних послуг, визначеного відповідно до індикаторів Світового банку. Оптимальним навантаженням на зарплати у перший рік реформи було названо 25% сумарно ЄСВ та ПДФО (замість 41,5% нинішніх), а компенсатором пропонується скорочення неефективних витрат бюджету та модернізація інших податків, які вважаються найменш “шкідливими” для економіки: податки на нерухомість, землю тощо. Зниження податків на працю на кожен 1% уже дають зростання виробництва на 0,15% та підвищує рівень зайнятості на 0,2% вже у перший рік реформи.

Заступник Міністра фінансів України Сергій Верланов зазначив, що у міністерстві визнають, що скорочення податків на фонд оплати праці повинно бути серед першочергових завдань. Він вважає, що насамперед зниження потребує податок на доходи фізичних осіб, що відчують на собі всі громадяни. Водночас він послався на те, що високі бюджетні витрати на покриття дефіциту Пенсійного фонду та обслуговування зовнішнього боргу не дозволяють провести цю реформу прискореними темпами. Під час останнього зниження ЄСВ у 2015 році знадобилося приблизно 3 роки, щоб повернутися до колишнього рівня зборів соціального внеску.

Ілля Несходовський, директор Інституту соціально-економічної трансформації, зазначив, що завдяки зниженню ЄСВ у 2016 році підприємці змогли суттєво підвищити заробінту плату, останніми роками вона зростає на більш ніж на 20% на рік. Це зниження навантаження дуже позитивно вплинуло на  малий та середній бізнес, призвело до суттєвої детінізації ринку праці. При цьому сукупні надходження до бюджету від податків на працю (ЄСВ+ПДФО) навіть збільшились на кілька мільярдів гривень у рік впровадження реформи.

Також експерти зазначили, що, згідно з опитуваннями Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, зменшення ставки ЄСВ посідає перше місце серед найочікуваніших реформ у 2018 році серед представників малого бізнесу (43,1 %).

Не чекаючи змін, підприємці та наймані працівники “голосують ногами”, виїжджаючи за кордон. Про це учасники дискутували, зокрема, з огляду на представлені результати “Глобального дослідження про підприємництво” – AGER, яке проводиться щорічно з 2011 року. Результати за 2018 рік ілюструють підприємницькі настрої у 44 країнах світу і показують, що українці займають останнє місце серед досліджених країн за індексом бажання, готовності та стійкості намірів відкривати і вести власний бізнес. Причому різке падіння цього індексу відбулося саме в останній рік. Про це повідомив Томаш Мурас, Голова Ради директорів Української асоціації прямого продажу, представляючи результати Дослідження AGER. Бажання починати свій бізнес у світі мають 49% опитуваних, в ЄС – 41%, в Україні – тільки 21%.

Павло Полікарчук, керівник проекту “Рейтинг. Вісник”, підтвердив, що нинішня система оподаткування праці стимулює тіньову зайнятість. Аналіз статистичних даних держорганів засвідчує, що середньостатистичне «живе» підприємство в Україні сплачує 43 тисячі гривень податків, але має в штаті в середньому 23 працівники. Така ситуація, за словами Полікарчука, свідчить про ухилення від оподаткування.

Учасники круглого столу наголосили на необхідності терміново врегулювати питання надвисокого навантаження на фонд оплати праці, зокрема і для мікро- та малого бізнесу. З метою усунення суттєвого викривлення умов роботи індивідуальних підприємців, необхідно прибрати обов’язкову сплату ЄСВ для “сплячих” ФОПів, для ФОПів сумісників (уже соціально застрахованих як штатні працівники), надати можливість підприємцям сплачувати ЄСВ за робітників у відповідності до робочих годин та інші термінові заходи.

Експерти, представники бізнес-об’єднань і громадських організацій звернулись до урядовців із проханням якнайшвидше створити робочу групу у Міністерстві фінансів з метою опрацювати надані пропозиції та підготувати необхідні зміни до законодавства.

ВГОРУ