Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Координація дій влади та чітке бачення стратегії розвитку — необхідні передумови для модернізації українського оборонпрому

Координація дій влади та чітке бачення стратегії розвитку — необхідні передумови для модернізації українського оборонпрому

Київ, 17 березня, 2015 — Український оборонно-промисловий комплекс  (ОПК) має виробничі та інтелектуальні можливості для створення сучасної військової техніки, проте здійснити це можна лише за умови чіткого бачення з боку держави шляхів реформування сфери.  Такого висновку дійшли експерти, що взяли участь у круглому столі з реформування ОПК, який відбувся в Українському кризовому медіа-центрі.

«Нинішня ситуація в ОПК України потребує глибокого та швидкого реформування. Скорочення або припинення виробництва певних видів озброєння, важливих для нацбезпеки; тотальне старіння науково-технічної бази; розрив відносин між наукою та виробництвом і криза науково-дослідницьких інститутів – наша реальність, що загрожує самому існуванню незалежної України», — зазначив Валерій Садовський, експерт Реанімаційного Пакету Реформ (РПР).

Роман Романов, директор ДК «Укроборонпром» констатував, що впродовж минулих п’яти років український оборонпром перебував у стані стабільного відмирання: на підприємствах відбувалася системне знищення технічної документації, розкрадання майна, підтримка з боку держави новітніх розробок не відбувалась, через що галузь втрачала інтелектуальний потенціал. Крім того, ситуація ускладнювалась системою управління сферою: підприємства, задіяні в ОПК, знаходились у підпорядкуванні різних міністерств, що призводило до постановки різних завдань.

Очільник ДК «Укроборонпром» зазначив, що торік, коли до концерну прийшла нова управлінська команда, вдалося дещо покращити ситуацію. Зокрема, серед здобутків Роман Романов назвав такі: виведення зі збиткових до прибуткових 13 підприємств концерну із 20, де змінено менеджмент; введення понад 2 тис. нових робочих місць шляхом створення мобільних ремонтних бригад (досі такої практики в країні не існувало); заміщення більш ніж на третину (близько 11 тис. одиниць із 30 тис. одиниць) номенклатурних одиниць російського походження українськими – в тому числі й у співпраці з приватними вітчизняними підприємствами.

Ми одними з перших в державному секторі почали переходити на систему електронних закупівель. Примусово до цього залучаємо підприємства концерну. Філософія така, що людський фактор не має впливати на ухвалення рішення, коли йдеться про критерій ціни. Завдяки цьому кроку середня економія на закупівлях у 2014 році склала 35-36%, у 2015 році – 29%. Станом на 5 березня нам вдалося зекономити 53 мільйона гривень. Закупівель за мегацінами вже немає

Роман Романов, директор ДК «Укроборонпром»

Юрій Пащенко, заступник генерального директора ДК «Укроборонпром», повідомив, що концерн потребує чітких орієнтирів для розвитку — вони мають міститися у відповідних концепції та програмі розвитку. Саме тому й концерн ініціював цей процес. За словами Юрія Пащенка, ближчими днями розробка програми реформування українського ВПК має бути завершена та передана до Міністерства економічного розвитку та торгівлі.

Зі свого боку Микола Сунгуровський, директор воєнних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Разумкова, наголосив на необхідності доступу до цієї інформації представників експертної спільноти.

Сиротюк Юрій, директор центру «Українські студії стратегічних досліджень», серед першочергових кроків запропонував інвентаризувати потужності українського ОПК на предмет їхньої відповідності викликам сьогодення (в розрізі виробництва сучасної техніки, ремонтних можливостей, переліку конструкторських програм і розробок на перспективу тощо). Він зазначив, що сфера потерпає через  відсутність єдиного органу управління. «Загалом, при плануванні ми маємо виходити з потреб солдата,  а не чиновника», – резюмував Юрій Сиротюк. Також він закликав проаналізувати з позиції якості імпортовані військові прилади та технології.

Зі свого боку представники ДК «Укроборонпром» зазначили, що мають на меті не тільки імпорт як такий, а й досягнення домовленостей про налагодження в Україні технологій збирання, а згодом – і повноцінного виробництва з закордонними партнерами.

Також у круглому столі взяли участь:

Сергій Пінькас – перший заступник генерального директора ДК «Укроборонпром»

Павло Кишкар – народний депутат України

Іван Вінник – народний депутат України

Андрій Артюшенко – заступник директора департаменту розробок і закупівлі ОВТ Міністерства оборони України

Сергій Коваленко – експерт «Реанімаційного пакету реформ»

Джерело: http://uacrisis.org/ua/russian-koordinaciya-dejjstvijj-vlasti-chetko/

ВГОРУ