Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Конституційний Суд створив умови для хвилі відставок суддів, – експерт

Конституційний Суд створив умови для хвилі відставок суддів, – експерт

Позначки:

18 лютого Конституційний Суд України своїм рішенням збільшив усім суддям у відставці розміру довічного грошового забезпечення, а також перевів 12 суддів “старого” Верховного Суду України до “нового” без конкурсу.

Нагадаємо, 3 червня 2016 року відбулися зміни у Конституції: зокрема, перехід  до трирівневої судової системи на чолі з Верховним Судом (раніше використовувалася назва “Верховний Суд України”).

Своїм рішенням від 18 лютого КСУ постановив, що перейменування Верховного Суду України “не може відбуватися без переведення суддів Верховного Суду України на посади суддів Верховного Суду”.

Якими будуть наслідки рішення Конституційного Суду?

Для нового Верховного Суду. Рішення КСУ суттєво не вплине на його роботу. Фактично КСУ визнав Верховний Суд не новим, а перейменованим (вилучення слово “України” з назви). Але водночас КСУ визнав конституційним утворення Верховного Суду та припинення діяльності Верховного Суду України та зазначив про необхідність переведення суддів Верховного Суду України у Верховний Суд. 

Для суддів Верховного Суду України.12 суддів Верховного Суду України, які не подавалися на конкурс або не пройшли його, переводяться до Верховного Суду після визначення порядку цієї процедури (можливо, після спеціального кваліфікаційного оцінювання). Можливо, що ці 12 суддів Верховного Суду України наполягатимуть на їх автоматичному включенні до Верховного Суду, посилаючись на тезу КСУ, що «судді Верховного Суду України мають продовжувати здійснювати свої повноваження як судді Верховного Суду».

Для системи правосуддя. Можлива нова хвиля відставок суддів, адже тепер їм не треба проходити кваліфікаційне оцінювання для виходу у відставку з підвищеним розміром довічного грошового забезпечення. Це негативно позначиться на своєчасності розгляду справ. Адже суддівські вакансії ще довго не будуть заповнені через відсутність нового складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів, формування якої заблокувала Вища рада правосуддя.

Для платників податків. Значно збільшаться видатки Пенсійного фонду на підвищення й так високого розміру довічного грошового утримання суддів у відставці (3,5 тисяч людей).

Детальніше читайте у статті Романа Куйбіди, заступника голови правління Центру політико-правових реформ

ВГОРУ