Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > Конституційний Суд України має всі підстави для відкриття провадження щодо конституційності мораторію на землю: експерти

Конституційний Суд України має всі підстави для відкриття провадження щодо конституційності мораторію на землю: експерти

Позначки:

Конституційний Суд України має всі підстави для відкриття провадження в питанні конституційності мораторію, і, якщо таке провадження не буде відкрито, за цим, ймовірно, стоятимуть виключно політичні, а не юридичні причини. До такого висновку дійшли учасники круглого столу «Конституційне право власності на землю», який відбувся 1 листопада в офісі Реанімаційного Пакету Реформ. Подання щодо конституційності мораторію на землю, яке підтримало 69 народних депутатів, надійшло до Конституційного Суду України у вересні 2018 року.

 

В заході взяли участь 12 експертів, які обговорили різні аспекти можливості впровадження в Україні ринку землі та фактори, які можуть впливати на рішення суду щодо відкриття чи не відкриття провадження.

Однією з підстав подання до КСУ стало рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справі «Зеленчук та Цицюра проти України». ЄСПЛ визнав, що мораторій на операції з землею сільськогосподарського призначення в Україні порушує права людини, зокрема статтю 1 Протоколу до Європейської конвенції з прав людини. Виконуючи це рішення, Україна має вжити відповідні заходи на свій розсуд.

Також право власності, як право людини, гарантоване Конституцією України – стаття 41, а також статті 13 та 14.

Рішення ЄСПЛ дає юристам багато інструментів для захисту прав людини в питанні забезпечення права на розпорядження власним майном, вважає Дмитро Лівч, експерт групи Економічний розвиток Реанімаційного Пакету Реформ, проектний менеджер громадської організації Easy Business (організація готувала документи по справі “Зеленчук та Цицюра проти України”): «Рішення ЄСПЛ може змінити статус-кво на земельному ринку. Інструментів по захисту прав людей на землю після його появи є дуже багато. Це і нові позови до суду, які будуть вирішуватися аналогічно та призначати громадянам справедливу компенсацію за порушення їхніх прав. Це також звернення в Конституційний Суд та інші механізми, які можуть використати юристи».

Мораторій на продаж землі – лише один з прикладів того, як український парламент регулярно допускає багато порушень конституційних прав громадян. Відкриття провадження Конституційного Суду по справі відповідності мораторію Конституції дасть народним депутатам потужний сигнал, що не можна в процесі законотворчості нехтувати базовими правами людини, зазначила Юлія Кириченко, експерт Центру політико-правових реформ та Реанімаційного пакету реформ. «Парламент допускає багато порушень конституційних прав, коли приймає обмежуючі закони або не врегульовує якісь питання. Конституційний суд традиційно стояв на позиції, що питання мораторію – це суто політичне питання. Але вже 17 років люди обмежені в своєму праві на розпорядження землею і багато хто вже помер, очікуючи на реалізацію цього права, – вважає експерт. – Останній рік конституційне правосуддя набирає оберту і відкриття провадження Великої Палати Конституційного Суду було б потужним сигналом для парламенту, що не можна нехтувати конституційними правами. І показав би, чи є легітимною мета запровадження мораторію і чи є цей захід співмірним (для досягнення цієї цілі)». Тобто це питання – класичне питання конституційного правосуддя і правової оцінки відповідності норм щодо мораторію Конституції України.

В цілому, всі учасники дискусії прийшли до одностайного висновку, що сьогодні Конституційний Суд України має всі підстави для відкриття провадження в питанні конституційності мораторію. «Політичне рішення – це не скасування мораторію. Політичне рішення – це відмова у  відкритті конституційного провадження. І ось тут сама політика», – підхреслив Віктор Кобилянський, партнер, адвокат в Crowe LF Ukraine.

Водночас всі учасники дискусії високо оцінюють компетентність та професійність суддівського корпусу Конституційного Суду, і переконані, що після проведеної реформи КС є значні шанси, що питання захисту прав громадян, у тому числі в питанні захисту їхнього права власності, може зайняти проактивну та відповідальну позицію.

 

ВГОРУ