Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Коаліція РПР закликає запустити реформу вторинної ланки медичної допомоги з 1 квітня 2020 року

Коаліція РПР закликає запустити реформу вторинної ланки медичної допомоги з 1 квітня 2020 року

Позначки:

Політичні дискусії навколо продовження реформи системи охорони здоров’я, які останнім часом лунають з вуст найвищих посадових осіб держави, викликають неабияке занепокоєння щодо вчасного початку реформи вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги. Активно розповсюджується інформація про начебто “неготовність” системи до реформи, що відкриває простір для маніпуляцій і можливого рішення про відтермінування реформи або перегляду її моделі.

Закон України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення”  визначає початком реформи вторинної ланки 1 квітня 2020 року. Основа всієї трансформації системи охорони здоров’я – це зміна моделі фінансування та реалізація принципу “гроші йдуть за пацієнтом”. Для спеціалізованої медичної допомоги це означає, що держава через Національну службу здоров’я України сплачуватиме кошти медичному закладу за конкретно надану медичну послугу, пролікований випадок або ж готовність надавати допомогу. Також пацієнт може обирати лікарню для отримання медичної допомоги, незалежно від його офіційного місця реєстрації чи проживання. 

За цією моделлю  фінансування лікарні не будуть отримувати кошти за необ’єктивно завищену кількість ліжко-місць, економічно невиправдані побутові витрати та роздуті штати співробітників. Тобто реформа передбачає підвищення ефективності використання бюджетних коштів у системі охорони здоров’я та стимулює підвищення доступності та якості надання медичних послуг для пацієнтів. Це надзвичайно важливо в організації системи охорони здоров’я, зважаючи на боротьбу з коронавірусною інфекцією COVID-19. Також пряме контрактування закладів і використання електронних інструментів покращить управління лікарнями та оперативнішу реакцію на епідеміологічну ситуацію.

Але відтермінування реформи залишить вторинну ланку у поточному стані: медичний персонал продовжить отримувати низькі зарплати, пацієнти продовжать платити за медичні послуги з власної кишені, а корупція збережеться.

Станом на 17 березня 2020 року 1769 медичних закладів подали заяви на укладення договору з НСЗУ: це свідчить про готовність лікарень отримувати кошти вже за новою моделлю фінансування. Рівень автономізації закладів вторинної ланки станом на цю дату складає 99%.Тобто пацієнти можуть бути впевнені в спроможності національної мережі медичних закладів надавати медичну допомогу та здатності НСЗУ сплатити за кожне звернення до вузького спеціаліста (амбулаторно чи в стаціонарі) за направленням сімейного лікаря або без (в ургентних випадках).  

Передбачена реформою модель солідарного медичного страхування з наголосом на універсальний доступ до медичної допомоги не навантажує громадян додатковими податками, але всі пацієнти мають рівний доступ до програми медичних гарантій. Ця програма фінансується з державного бюджету (з коштів платників податків) через НСЗУ – єдиний державний замовник медичних послуг, який виконує функції державної страхової компанії.

Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ закликає Уряд і Міністерство охорони здоров’я України забезпечити початок реформи спеціалізованої медичної допомоги з 1 квітня 2020 року, що відповідає чинному законодавству, стратегічним цілям реформи та праву кожного громадянина на охорону здоров’я. 

Підтримати Заяву Коаліції РПР від імені вашої організації можна за посиланням

Заяву підтримали:

 1. 24 члени Коаліції РПР
 2. Запорізький медіа центр
 3. БФ “Пацієнти України”
 4. Асоціація хворих із запальними захворюваннями кишечника “Повноцінне життя”
 5. БФ “Особливі можливості”
 6. БО “100% Життя”
 7. КНП “5-а МКЛ м.Львова”
 8. Івано-Франківський національний медичний університет
 9. КНП “ЖМЛ”
 10. КНП “Люботинська міська лікарня”
 11. КНП Іллінецької районної ради
 12. Київський міський пологовий будинок №5
 13. Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М.І.Пирогова
 14. КНП “Вінницький міський клінічний пологовий будинок №2”
 15. Військово-медичний клінічний центр центрального регіону
ВГОРУ