Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Коаліція РПР закликає прискорити ухвалення рамкового законопроєкту «Про управління відходами»

Коаліція РПР закликає прискорити ухвалення рамкового законопроєкту «Про управління відходами»

Роками Верховна Рада України зволікала з ухваленням ключового законодавства в сфері поводження з відходами. Ця ситуація з року в рік поглиблювала сміттєву кризу в Україні.  Наслідком цього є все більше захопленні сміттям родючі землі, прибережні смуги, забруднення ґрунтів і водних об’єктів, повітря, погіршення здоров’я українців. Очевидно, що зволікати із запуском сміттєвої реформи не можна, інакше ми будемо платити вкрай велику ціну за цю інертність: це й економічні збитки, і забруднене довкілля та смертність і нові хвороби громадян України.  

В умовах децентралізації відсутність належного регулювання ринку поводження з відходами, чітких правил співпраці органів місцевого самоврядування, інвесторів, переробних підприємств, виробників продукції та товарів не дозволяє надавати якісні та доступні публічні послуги в сфері очищення населених пунктів від відходів.

Через відсутність законодавства Україна щороку імпортує відходи (вторинну сировину) від інших держав (наприклад, папір), в той же час наші відходи продовжують гнити на сміттєзвалищах, забруднювати річки та лісосмуги.   

Через своє сміття Україна погіршує міжнародний імідж, псує дипломатичні відносини із сусідніми державами та змушена відшкодовувати їхні витрати на очищення транскордонних річок від нашого непотребу. 

Зволікання Парламентом в ухваленні ключових законів у сфері поводження з відходами унеможливлює майбутнє членство України в Європейському Союзі через недотримання взятих на себе зобов’язань згідно з Угодою про Асоціацію між ЄС та Україною. Адже апроксимація ключових директив Євросоюзу у сфері відходів на сьогодні загальмована та давно відстає від графіку, погодженого ЄС та Україною. 

Наголошуємо, що затягування з підготовкою до другого читання рамкового законопроєкту № 2207-1-д «Про управління відходами» або його блокування призведуть до блокування всієї подальшої реформи поводження з відходами в країні, в тому числі неможливості затвердження регіональних планів управління відходами, на розробку яких вже спрямовані десятки мільйонів гривень з бюджетів усіх областей, неможливості будівництва сміттєпереробних підприємств, неможливості запровадження повномасштабного роздільного збирання відходів, неможливості введення розширеної відповідальності виробника на основі європейських директив для таких потоків відходів як упаковка, батареї і акумулятори, електричне і електронне обладнання, шини, оливи тощо.  

У зв’язку з вищенаведеним, Коаліція РПР закликає Комітет з питань екологічної політики та природокористування якнайшвидше завершити доопрацювання законопроєкту № 2207-1-д «Про управління відходами» для другого читання з дотриманням ЗУ «Про Регламент Верховної Ради України» та винести його на розгляд Парламенту вже в лютому цього року.

ВГОРУ