Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Коаліція РПР закликає Президента та Парламент вжити негайних заходів для поновлення е-декларування

Коаліція РПР закликає Президента та Парламент вжити негайних заходів для поновлення е-декларування

Запровадження електронного декларування майна та статків для чиновників і політиків, а також юридичної відповідальності за умисне порушення законодавства щодо декларування стало одним з ключових здобутків громадянського суспільства в антикорупційній реформі після Революції Гідності. 

Ухвалення відповідної нової редакції закону “Про запобігання корупції” зобов’язало чиновників і політиків подавати е-декларації до Національного агентства з запобігання корупції (НАЗК), створило для НАЗК усі законодавчі умови для розміщення цих декларацій на єдиному веб-порталі та перевірки усіх внесених до них відомостей. Водночас, статтею 366¹ Кримінального кодексу України було запроваджено кримінальну відповідальність за умисне неподання декларації або внесення завідомо неправдивих відомостей до декларації, що також сприяло доброчесному виконанню закону.

Проте рішенням Конституційного Суду України від 27 жовтня 2020 року за поданням 47 народних депутатів – представників парламентських фракцій “Опозиційна платформа “За Життя” та “За майбутнє” – фактично заблоковано роботу антикорупційних підрозділів НАЗК, позбавлено повноважень з контролю та перевірки декларацій, відкритого цілодобового доступу до реєстру декларацій, проведення моніторингу способу життя та здійснення іншої важливої антикорупційної діяльності. Скасовано юридичну відповідальність за неподання декларації та неправдиве декларування. 

Усе це фактично закреслює більшість досягнень антикорупційної реформи. В Україні не може бути ситуації, коли корпоративні інтереси окремих категорій державних службовців, суддів і політиків стають вище суспільних і загальнодержавних. Приховування від суспільства інформації про отримане майно людьми, наділеними законом повноваженнями у сферах управління чи судівництва, робить їх  вразливими до корупційних спокус, а відтак – руйнує довіру до державних інституцій і держави в цілому. Подібні безвідповідальні рішення Конституційного Суду вже приводили до значних фінансових і репутаційних втрат України. 

Розблокувати роботу НАЗК і відновити реформу може лише Верховна Рада через ухвалення нового закону. Президент України Володимир Зеленський вже публічно пообіцяв скористатися своїм правом законодавчої ініціативи у випадку рішення КСУ щодо скасування е-декларування. 

Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ закликає: 

ВГОРУ