Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Коаліція РПР закликає Президента скасувати Указ №607/2020, а Конституційний Суд України – розглянути питання про звільнення О. Тупицького з посади судді КСУ

Коаліція РПР закликає Президента скасувати Указ №607/2020, а Конституційний Суд України – розглянути питання про звільнення О. Тупицького з посади судді КСУ

29 грудня 2020 року Президент України Володимир Зеленський видав Указ № 607/2020 “Про відсторонення від посади судді Конституційного Суду України”, яким Глава держави посилаючись на частину третю статті 154 Кримінального процесуального кодексу України постановив відсторонити Тупицького Олександра Миколайовича від посади судді Конституційного Суду України строком на два місяці. Підписавши Указ № 607/2020, Президент України вийшов за межі своїх конституційних повноважень, а сам документ суперечить конституційним засадам організації державної влади в Україні та має ознаки неконституційності. 

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно зі статтею 106 Конституції України, повноваження Президента України визначаються виключно Конституцією України, що підтверджується численними юридичними позиціями Конституційного Суду України. 

Конституція не наділяє Главу держави повноваженнями щодо звільнення чи відсторонення від посади судді Конституційного Суду України. Крім того, стаття 154 Кримінального процесуального кодексу України, на яку посилається Указ № 607/2020, взагалі не передбачає можливості застосування до судді Конституційного Суду України будь-якого заходу забезпечення кримінального провадження. 

Незалежність і недоторканність судді Конституційного Суду України гарантуються Конституцією і законами України, а підстави та порядок звільнення з посади, припинення повноважень суддів Конституційного Суду України визначаються виключно Конституцією України та Законом України «Про Конституційний Суд України». 

Водночас обставини ймовірного вчинення Олександром Тупицьким істотного дисциплінарного проступку, які знайшли широке висвітлення у засобах масової інформації і викликали резонанс у суспільстві, мають стати предметом дисциплінарного розгляду в Конституційному Суді України. 

З огляду на викладене, Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ закликає:

1) Президента України – скасувати Указ №607/2020 та не виходити за межі своїх конституційних повноважень;

2) Конституційний Суд України – розглянути питання щодо звільнення Олександра Тупицького з посади судді Конституційного Суду України у разі встановлення факту вчинення ним істотного дисциплінарного проступку. 

ВГОРУ