Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Коаліція РПР закликає невідкладно розслідувати підпал будинку Віталія Шабуніна та напади на інших громадських активістів

Коаліція РПР закликає невідкладно розслідувати підпал будинку Віталія Шабуніна та напади на інших громадських активістів

У ніч на 23 липня було скоєно підпал будинку Віталія Шабуніна — керівника Центру Протидії Корупції, громадської організації, яка послідовно бореться з проявами владної корупції і підтримує формування дієвих антикорупційних інститутів держави. Є всі підстави кваліфікувати такий злочин не лише як умисне пошкодження чужого майна шляхом підпалу, що заподіяло шкоду у великому розмірі, а й як замах на вбивство, оскільки в той час в будинку знаходилися батьки Віталія.

Напад на Шабуніна є черговим злочинним епізодом переслідування громадських активістів в Україні, особливо тих, що протистоять корупції, організованій злочинності та незаконним забудовам. За даними правозахисних організацій, у 2019 році зафіксовано 83 випадки переслідування громадських активістів в Україні, а за першу половину 2020 року — уже 48.

На жаль, переважно ці напади не отримують належного розслідування з боку органів правопорядку, а їхні замовники залишаються непокараними. Зокрема про це свідчить розслідування жахливого вбивства Катерини Гандзюк, яке досі не завершено. Ба більше, як видно з відкритих кримінальних проваджень проти Віталія Шабуніна, Сергія Стерненка та інших, самі активісти можуть стати підозрюваними з ініціативи органів правопорядку.

Напади на громадських активістів за їхню публічну позицію, яка може суперечити позиції органів влади, є прямим замахом на верховенство права та демократію в Україні. Дискредитація та переслідування представників громадського сектору, численні законодавчі ініціативи в нинішньому Парламенті, спрямовані на обмеження свободи об’єднань громадян, є реальними кроками до встановлення авторитарного режиму в Україні, за якого ніхто з громадян реально не матиме гарантованих у Конституції прав і не почуватиметься в безпеці.

Змушені констатувати, що тенденція до посилення переслідування громадських активістів і тиску на представників громадянського суспільства, розпочата у 2016 році, залишається незмінною й тепер, незважаючи на обрання нового Президента та Парламенту.

Коаліція РПР закликає органи правопорядку — Національну поліцію та Прокуратуру — невідкладно розслідувати підпал будинку Віталія Шабуніна та напади на інших громадських активістів і покарати їхніх замовників і виконавців.

Закликаємо Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради України для здійснення парламентського контролю за розслідуванням нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів узяти розслідування нападу на Віталія Шабуніна під свій контроль.

ВГОРУ