Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Стейкхолдери закликали провести реформу ринку землі

Стейкхолдери закликали провести реформу ринку землі

Позначки:

Мораторій на продаж сільськогосподарських земель серйозно обмежує потенціал економіки України та права її громадян. В умовах відсутності політичної волі для подолання цієї довготривалої проблеми необхідно активно залучати  до обговорення як перспектив впровадження земельної реформи міжнародну спільноту. Саме це стало предметом обговорення під час дипломатичного сніданку “Земельна реформа: порядок денний на 2019 рік”, який відбувся в середу, 20-го березня, в офісі РПР.  Захід було організовано коаліцією громадських організацій «Реанімаційний пакет реформ» у партнерстві з Центром економічних стратегій. У заході взяли участь представники посольств, МВФ, ЄС, Уряду та Верховної Ради.

Мораторій на продаж сільгоспземель та відсутність права на землю створює “скляну стелю” для розвитку аграрного сектору в Україні та призводить до значних втрат потенційних надходжень як у державний, так і місцеві бюджети, впевнений Дмитро Яблоновський, заступник директора Центру економічної стратегії. Скасування мораторію на продаж землі стане кроком, що сприятиме кращому фінансуванню для сільськогосподарських виробників, більш ефективному використанню землі та надасть додаткові фіскальні вигоди для державної фінансової сфери.

Відсутність ринку унеможливлює довгострокові інвестиції в іригацію, технології та “точне сільське господарство” та позбавляє бізнес гарантій збереження права власності,  без якого складно говорити про подальший стрімкий розвиток агросектору, додав Алекс Ліссітса, президент Клубу аграрного бізнесу: “Агробізнес має купу ризиків, зокрема, погода, доступ до грошей, відносини з орендодавцями, кон’юнктура зовнішніх ринків тощо. Поява ринку землі нейтралізує хоча б одну”.

Відсутність прав на землю заважає розвитку фермерства та консервує екстенсивну манеру ведення бізнесу на селі, впевнений Дмитро Ливч, проектний менеджер EasyBusiness, менеджер експертної групи Економічний розвиток РПР. Він також унеможливлює отримання власниками паїв справедливого доходу від володіння земельним ресурсом.  “Це підтверджує судове рішення ЄСПЛ за справою “Зеленчук та Цицюра проти України” – власники паїв втрачають доходи і розуміють це”, – зауважує експерт.

Якщо змінити ситуацію та запровадити ринок землі не виходить через механізми політичних рішень, громадськість та бізнес намагатимуться зробити це через судову гілку влади, наголосила Ольга Балицька, депутатка Київської міської ради, керівниця практики нерухомості PwC Legal в Україні, яка відстоює у суді право одного із фермерів на придбання земельної ділянки, посилаючись на рішення Європейського Суду з Прав Людини.

При цьому, технічно робота з підготовки до запровадження ринку землі проведена, заявив Олександр Жемойда, генеральний директор Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції, Міністерство аграрної політики та продовольства України. За його словами, зараз продовжується реєстрація та інвентаризація земель державної власності. За даними Держгеокадастру, інвентаризувати треба понад 14 млн га, з яких 3,55 млн га – сільгоспугіддя.

Голоси на продовження мораторію в Парламенті шукати все важче, впевнений Олексій Мушак, народний депутат України (Блок Петра Порошенка), член Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин: “Але ніхто не знає, якою буде наступна Рада, і тому потрібно не зволікати, а дуже активно працювати з усіма політичними силами вже зараз. Тим більше, що робоча група комітету Парламенту розробила власний законопроект”.

У цілому, питання ринку землі – це не питання політики, а питання розвитку аграрного сектору, розвитку місцевих громад, і розвитку економіки в цілому. Збільшення громадської підтримки запровадженню ринку землі відбувається попри небажання політиків говорити про ринок, підсумувала дискусію Дарина Марчак, представниця Громадської коаліції за скасування мораторію щодо купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення: “У громадськості в Україні є два шляхи, як боротись за  мораторію та запровадження ринку землі. Перший – це робота через суди. Друга – формування публічної дискусії щодо того, яким має бути ринок, і тиск на всі гілки влади з метою презентації її бачення ринку землі”.

На думку учасників дискусії, підтримка міжнародної спільноти у впровадженні ринку землі є вкрай важливою для того, щоб стимулювати політиків почати предметну розмову щодо дизайну ринку землі та подати відповідний проект закону про обіг земель до Парламенту.

Цей захід відбувся в рамках програми з інституційної розбудови Центру демократії та верховенства права, що здійснюється за фінансової підтримки Швеції.

ВГОРУ