Протягом останніх років в Україні більш-менш успішно реалізується низка довгоочікуваних ключових реформ, включаючи реформи децентралізації, надання медичних та соціальних послуг, пенсійного забезпечення, цифровізації, ринку землі тощо. Території Донецької та Луганської областей, підконтрольні урядові України, що з 2014 року страждають від наслідків активного конфлікту, стикаються з серйозними проблемами, які підривають процес реформ і можуть призвести до відставання цих територій від решти країни. З огляду на це, здійснення реформ у постраждалих від конфлікту областях вимагає особливої уваги, скоординованих зусиль на всіх рівнях та рішучого реагування з боку уряду України та його міжнародних партнерів.
Основні виклики та проблеми, пов’язані з конфліктом, є, зокрема, такими:
- Постійні ризики для цивільного населення, а також погіршення безпекової ситуації та ескалація збройного конфлікту через невизначеність результатів переговорів в рамках Мінського процесу;
- 3,4 мільйона людей на Донбасі (1,7 мільйона на підконтрольних урядові територіях (ПУТ), включаючи 340 000 внутрішньо переміщених осіб (ВПО), потребують гуманітарної допомоги та захисту; серед них кожен третій − літня людина. 168 мільйонів доларів США потрібні у 2021 році для задоволення гуманітарних потреб.
- ПУТ Донецької та Луганської областей налічують найбільшу кількість офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб (ВПО), відповідно 513 324 та 28 3665 (станом на 24 травня 2021 р.). Це створює додаткові обов’язки для місцевих органів влади та вимагає від них реалізації спеціальних програм і політик.
- 450-кілометрова лінія зіткнення (ЛЗ) на Донбасі між ПУТ і територіями, що тимчасово не контролюються урядом України (НПУТ), яка відділяє сотні тисяч людей від колишніх обласних центрів, у яких вони раніше отримували кваліфіковані послуги та роботу, є серйозною перешкодою на шляху реалізації основоположного права цивільного населення на свободу пересування та інших прав людини.
- Понад 200 000 людей, які проживають у громадах поблизу ЛЗ на ПУТ, продовжують страждати від обмеженого доступу до основних послуг та місцевих ринків через небезпеку, тривалу відсутність мережі громадського транспорту, можливостей для працевлаштування та інших наслідків конфлікту.
- Значне забруднення земель наземними мінами та вибухонебезпечними залишками війни (ВЗВ) і близько 2 мільйонів цивільних осіб, які піддаються цій загрозі, а також велика кількість пов’язаних з цим жертв. Неможливість для багатьох людей обробляти свої сільськогосподарські угіддя, що загрожує їхньому добробуту.
- Регулярні напади та обстріли, спрямовані проти цивільної інфраструктури в Донецькій та Луганській областях, із завданням шкоди лікарням, школам, а також критичній водній інфраструктурі, що створює ризик припинення водопостачання для сотень тисяч людей по обидва боки від ЛЗ.
Завантажити PDF