Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Карта правових реформ для громадянського суспільства: що ми зробили за рік

Карта правових реформ для громадянського суспільства: що ми зробили за рік

Чимала частина з майже сотні проблем, сформульованих у документі, вже розв’язана чи на шляху до розв’язання. Але з’явилися нові виклики та небезпеки.

30 вересня 2020 року проєкт «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», який втілює ІСАР «Єднання» у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ), презентував Карту правових реформ для громадянського суспільства — документ, що поєднав аналіз, бачення розвитку громадянського суспільства та сформував засади політики публічної підтримки громадянського суспільства. Аби оформити Карту як документ, що представляє інтереси всього громадського сектору, Ініціатива провела 37 тематичних дискусій і 6 регіональних обговорень, у яких узяли участь 1164 учасників із понад 250 організацій громадянського суспільства національного та місцевого рівнів. Ми запропонували розв’язання майже ста проблем, із якими стикаються активісти, ініціативні групи, громадські та благодійні організації, органи самоорганізації тощо. Чи вдалося за рік розв’язати ці проблеми? Чи з’явилися за цей час нові, і як ми будемо на них відповідати?

Карта правових реформ для громадянського суспільства — це майже 160 сторінок, а її скорочена інфографічна версія — 20. Аби суспільство могло стежити за її втіленням, ми створили інтерактивну дошку відстеження виконання карти. Інструмент дозволяє не тільки побачити статус розв’язку «в процесі» або «здійснено», але й відстежити події, які призвели до результату (у картках проблем є посилання на відповідні новини).

Адвокаційні кампанії

Після оприлюднення Карти правових реформ неурядові організації взялися за низку адвокаційних кампаній, серед яких три досягли суттєвого або вирішального успіху:

1) затверджено Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021–2026 роки, регіональні обговорення якої тривали із жовтня минулого року;

2) парламент ухвалив, а президент підписав закон «Про основні засади молодіжної політики» — він передбачає посилення участі молоді у процесах ухвалення рішень і підтримку молодіжних організацій, зокрема через Український молодіжний фонд, про створення якого зараз дискутують;

3) ухвалено зміни до урядового порядку проведення конкурсів фінансування громадських організацій, які уможливили запуск єдиної платформи для проведення електронних конкурсів «ВзаємоДія». На ній уже доступні конкурси з визначення проєктів, розроблених молодіжними та дитячими громадськими організаціями, і проєктів національно-патріотичного виховання, реалізованих інститутами громадянського суспільства, які профінансують 2022 року.

З інших успіхів треба відзначити досягнення, які потребують подальшої підтримки:

Платформа за правові реформи для організацій громадянського суспільства

Для підсилення адвокаційних кампаній на виконання карти зацікавлені неурядові організації в рамках Ініціативи секторальної підтримки громадянського суспільства України створили Платформу за правові реформи для громадських організацій. Ми вважаємо, що адвокація ухвалення та впровадження позитивних правових змін для громадянського суспільства, передбачених Картою правових реформ для громадянського суспільства, буде ефективнішою й успішнішою за активної участі саме організацій громадянського суспільства. Тому Платформа завжди відкрита для громадських організацій, які хочуть допомогти. При цьому охочі вступити в Платформу мають обрати один або кілька пунктів «меню» адвокації:

Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України пропонує учасникам платформи підвищення кваліфікації, обмін експертизою й спеціальний грантовий конкурс «Сприяння покращенню правового середовища для громадянського суспільства України», який дозволить зробити внесок у втілення положень Карти і таким чином вплинути на покращення правового середовища, в якому оперують громадські та благодійні організації.

Що далі

Результати першого року виконання Карти правових реформ для громадянського суспільства обговорили на Форумі правових реформ у вересні 2021 року. Зокрема озвучили потребу доповнення Карти тими викликами, які сформувалися за останній рік. Для цього плануємо провести експертну дискусію. Також необхідний трансфер Карти в нещодавно ухвалену Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні, яка має отримати перший трирічний план заходів з утілення — його громадське обговорення має розпочатися в найближчий час.

Втілення розв’язків проблем, які запропонувала Карта правових реформ для громадянського суспільства, потребує постійної уваги з боку активістів/активісток, постійної взаємодії із владним сектором і постійної готовності до «гри вдовгу». А також усвідомлення небезпек, які можуть демотивувати.

Артем Коноваловексперт Центру демократії та верховенства права, для ГО “Детектор медіа”

Фото ednannia.ua; інфографіка ЦЕДЕМ

Цей матеріал підготовлено в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.

ВГОРУ