Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Ігор Розкладай: Суспільне мовлення: як створити українське ВВС

Ігор Розкладай: Суспільне мовлення: як створити українське ВВС

Потрібно перейти від реформи форми до реформи суті

19 січня сталася подія, яку медіа спільнота просувала активно з 2014 року, а лобіювала з далекого 1997 року — саме тоді, на фоні конфлікту Верховної ради і Кучми було ухвалено низку медійних законів, серед яких і закону про систему суспільного мовлення. Через зумисні помилки в подальших актах і дуже партійної позиції тодішнього голови Національної ради процес заморозився і мовник так і не був створений. Натомість розвивалися інші мовники, у т.ч. з російським походженням.

2005 року, після Помаранчевої революції на фоні обіцянок президента Ющенка тема суспільного активізувалася, а розроблений законопроект дійшов до другого читання, щоправда його красиво не-ухвалили в повторному другому читанні наприкінці грудня. Що примітно, спочатку біло-блакитна, а потім вже помаранчева опозиція підтримували проекти, але парламентська більшість не знаходила голоси.

Лише після Небесної сотні парламент спромігся ухвалити рамкову редакцію закону про суспільне мовлення, розроблену ще за часів Януковича. Проте доопрацювати цей закон і запустити реформу де-факто вдалося набагато пізніше. Дуже важко описати бюрократичну роботу, пов’язану зі злиттям, переоформленням, звітністю, оцінкою. Це бюрократія, яку не покажеш красиво, але саме завдяки якій реформа рухалась. На межі 2015-2016 рр. виникла чергова проблема — 20 років стагнації держави почали вилазити в дуже несподіваних місцях. Зокрема, виявилося, що на державній землі державного підприємства УСТФ “Укртелефільм” може виникнути будинок, а потім його можна спокійно рейдернути. Старі історії студії стали перепоною, яку довелося вирішувати окремим порядком приєднання в законі. Така операція зайняла квартал, але затягнула на реформу на рік. Саме так, в українських умовах те, що можна було би зробити за рік-півтора зайняло три роки. Утім, у порівнянні з 17 попередніми це дрібниця.

Читати повністю>>>

ВГОРУ