Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Ігор Коліушко: Голова Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко про те, як зробити ефективною роботу державних секретарів

Ігор Коліушко: Голова Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко про те, як зробити ефективною роботу державних секретарів

Треба чітко визначити “правила гри”

Хто такий державний секретар? Найпростіша аналогія – це якщо Міністерство порівнювати з автомобілем. Авто – це певний механізм, який створений для того, щоб переміщувати вантаж з точки А до точки Б. Він має відповідні складові елементи і має водія, який вміє ним керувати. Як правило – хтось інший каже, куди їхати. Так само і в побудові міністерств у європейських країнах. Міністерство – це механізм для вироблення та реалізації державної політики в певній сфері. Державна політика – це стратегія розвитку. Для її визначення та впровадження необхідні кваліфіковані люди. В Україні прийняли рішення, про запровадження посади “державний секретар”, а розмежувати функції керівництва міністерством забули. Відтак новопризначені посадовці потрапили в ситуацію з невизначеними правилами.

Треба затвердити законодавчі ініціативи

В трикутнику “міністр – заступники міністра – державний секретар” сьогодні хаос. У цій моделі велика кількість заступників міністра – це зло, тому що вони є дублюючою ланкою. Заступників має бути максимум три, і то лише в кількох міністерствах, а в більшості – 1-2. Оскільки їх багато, то вони напряму керують департаментами. Тоді виникає питання – а що робить державний секретар? Останні кілька місяців на затвердженні в КМУ лежить проект постанови, який готувався ще восени минулого року, щодо функціонального навантаження керівництва в міністерствах. Але він досі не прийнятий.

Треба реорганізувати апарати міністерств

Через відсутність ефективної роботи державних секретарів не може запуститись наступний елемент, абсолютно необхідний для цієї реформи – реорганізація самого апарату міністерства. Самі урядовці визнають, що спроба підготувати Стратегічний план діяльності Уряду до 2020 року шляхом синтезу пропозицій міністерств фактично провалилась. У більшості міністерств виявилась відсутня спроможність запропонувати план реформ на кілька років. Три місяці не можуть завершити цю роботу силами працівників Секретаріату КМУ. Про що це говорить? Про те, що в міністерствах відсутня спроможність виробляти політику, відповідати на питання – а яка стратегія розвитку кожної галузі? Щоб цю спроможність виростити, треба реформувати апарати міністерств. Завдання реформи – створити міністерства і уряд, спроможні ефективно виробляти державну політику і впроваджувати її в життя. Державні секретарі на цьому шляху – лише перший крок.

Що треба для ефективної реформи?

Хто гальмує реформи? У різних міністерствах по-різному. Наприклад, четверо з 18 державних секретарів міністерств ще не призначено. Причини різні: хтось написав заяву про відмову від посади, інший переможець конкурсу – військовий – не може 3 місяці звільнитись з армії. В двох міністерствах – категорично проти осіб, які перемогли в конкурсах. Незважаючи на норму закону – їх не виносять на розгляд для призначення на посаду. Нагальними та першочерговими завданнями для реформи державного управління є: внесення змін у закони про КМУ та про центральні органи виконавчої влади, затвердження постанови КМУ про реорганізацію апаратів міністерств. Але найважливіше – цю реформу має реально очолити особисто прем’єр-міністр. Ні в одній країні, мабуть, інакше не відбувалося.

Міністрам не треба перешкоджати роботі державних секретарів

Міністр може висловлювати свою думку на засіданні КМУ, коли призначається кандидатура державного секретаря. Якщо є якісь аргументи проти – він може їх оголосити. Колегіальний орган – КМУ – може навіть не проголосувати за ту чи іншу кандидатуру. Але проблема інша – вони взагалі не розглядають ці питання. Один з міністрів уже подав заяву на звільнення призначеного державного секретаря. Він зробив моніторинг входів і виходів державного секретаря в будинок міністерства, і там похвилинно пораховано, де і скільки він перебував. Не ясно, на якій підставі міністр займався цим моніторингом, нема інформації, куди й чому виходив державний секретар. Але я хочу наголосити – державний секретар – це висока керівна посада, і вважати, що він має бути прив’язаний до свого робочого стільця – означає підривати його авторитет і спроможність працювати. Врешті решт ця реформа відбудеться тоді, коли більшість державних секретарів переживуть по кілька міністрів у рамках свого 5-ти річного терміну призначення.

Ігор Коліушко для liga.net

ВГОРУ