Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Ігор Бураковський: Україна і МВФ. Піти не можна залишитися

Ігор Бураковський: Україна і МВФ. Піти не можна залишитися

Позначки:

Ігор Бураковський для Новое Время

До програми співпраці з МВФ прив’язані програми допомоги з боку Світового банку, Європейського союзу та інших великих донорів

Переговори Петра Порошенка з Крістін Лагард, як і будь-який контакт між президентом країни, вищими керівниками нашої держави з керівниками провідних міжнародних фінансових організацій, такими як МВФ, ЄБРР, Світовий банк і так далі, є вкрай важливими.

На таких неформальних зустрічах можна обговорити деякі питання ефективніше, ніж якби ці питання розглядалися за традиційною процедурою. Особисті контакти – завжди добре, особливо на такому унікальному майданчику як Всесвітній економічний форум, де всі питання проговорюються дещо по-іншому, ніж у робочих кабінетах та на офіційних переговорах.

З моєї точки зору, гроші МВФ і співпраця з фондом потрібні Україні. У нас на сьогоднішній день економічна ситуація не настільки блискуча, щоб ми могли дозволити собі відмовитися від цієї співпраці. Також слід розуміти, що до програми співпраці з МВФ прив’язані програми допомоги з боку Світового банку, Європейського союзу та інших великих донорів. Тому ми не можемо втратити такого союзника як МВФ.

Та чи відновиться ця співпраця і коли це станеться? Ми, звісно, можемо ворожити на кавовій гущі. Але результат переговорів буде зрозумілим, коли ми побачимо наступну місію МВФ у Києві, яка буде готувати матеріали щодо продовження нашого співробітництва та видачі нового траншу в тому чи іншому обсязі. Поки що ця місія не приїхала.

Думаю, що МВФ розуміє багато наших проблем, але при цьому має свою точку зору і висловлює її. І це теж важливо для нас. Ми дещо втратили почуття гостроти, тому жорстка критика міжнародних організацій може здаватися нам справедливою або ж навпаки несправедливою. Але нам слід її враховувати.

Адже, врешті-решт, все буде залежати тільки від України. МВФ не дає гроші просто так, а реформи не можна піти і купити в магазині. Їх потрібно проводити самостійно. Для МВФ має значення, щоб країна і наша система управління працювали над реформами. Не можна сказати, що їх немає. Але процес реформування у нас об’єктивно сповільнився. І це факт. Як і те, що у нас є проблеми в боротьбі з корупцією.

Україні слід вести професійніший діалог з МВФ, можливо, якісь речі пояснювати їм. Але не можна поводитися з МВФ так, як це робить Україна: коли ми підписуємо угоду, в якій зобов’язуємося зробити щось, у чому нам допоможуть, а потім починаємо пояснювати нашим партнером, чому ми не можемо цього зробити, але нам все одно потрібно допомагати. Ніхто не хоче, щоб із ним так вчиняли.

Допомога МВФ для України полягає не тільки у фінансових коштах, але й у проведенні експертами місії певної технічної експертизи. Ми вирішуємо завдання, які є досить нетривіальними, – як для України, так і для МВФ. І тому, повторюся, ми не можемо зараз взяти і втратити такого партнера.

Ігор Бураковський для Новое Время

ВГОРУ