Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Ігор Бураковський: Стокгольмський тріумф. Що він принесе Україні

Ігор Бураковський: Стокгольмський тріумф. Що він принесе Україні

Вчорашнє досягнення України – це фактично шлях по стопах компаній, які вже досягли і вирішили ці питання.

В Європі протягом довгих років дискутувалося питання про існування довгострокових контрактів на постачання газу, принципу “бери або плати”. Багато країн, що традиційно мали контракти, схожі на український, про поставки газу з Росії за принципом “бери або плати”. Ці умови контрактів почали періодично оскаржуватися в міжнародних судах.

Вчорашнє досягнення України – це фактично шлях по стопах компаній, які вже досягли і вирішили ці питання. Важливо відзначити, що саме рішення Стокгольмського арбітражу, яке ми сьогодні побачили, означає для України наступне:

1. Фактично змінюється організація газового ринку та взаємовідносин між Україною і Російською Федерацією. Якщо раніше ми були прив’язані до одного постачальника довгостроковим контрактом з відповідними умовами, то тепер ми можемо закуповувати газ у різних форматах. Це може бути один постачальник, це може бути газ, який вже вступив на територію Європейського союзу, так званий реверс газу, і якісь інші форми.

Газовий ринок не є, умовно кажучи, тільки ринком Газпрому. Це досить складна система: є свої постачальники, є свої споживачі, є свої посередники. І тут вже можна вибудовувати якусь схему, яка б діяла в інтересах держави, і яка, природно, була б економічно вигідною.

2. Ми йдемо від принципу «бери або плати». Це означає, що тепер ми можемо і будемо купувати ту кількість газу, яка нам реально необхідна. Тому що довгостроковий контракт і принцип «бери або плати» виникли у свій час такого собі страху споживача: “В майбутньому вам буде потрібно більше газу, а ціни будуть зростати. Чому б відразу не підписати довгостроковий контракт, за яким ми гарантуємо на найближчі 5, 10 або 15 одержання відповідного ресурсу”.

Однак нинішня динаміка економічного розвитку показує, що в цьому світі немає нічого вічного. Сьогодні відбувається масштабна енергетична революція, в результаті якої змінюються і ціни і важливість тих чи інших енергетичних ресурсів. Я маю на увазі нафту, газ, вугілля, і появу альтернативних джерел енергії.

Ігор Бураковський для “Новое Время” 

ВГОРУ