Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадянське суспільство вимагає проведення прозорих та чесних конкурсів у нові директорати міністерств

Громадянське суспільство вимагає проведення прозорих та чесних конкурсів у нові директорати міністерств

Реформа державного управління — одна з найбільш пріоритетних реформ для України, адже вона створює інституції, що можуть проводити всі інші реформи. Нарешті ми маємо шанс замість пострадянського, постколоніального уряду — великого, неповороткого, неефективного, забюрократизованого, повного спокус і можливостей корупції, зорієнтованого на виконання доручень згори замість пошуку та втілення інновацій — побудувати сучасну, компактну, високопрофесійну, прозору та ефективну систему урядування. Реформа для свого успіху має змінити одночасно всі складові системи управління: людей, структури, процеси, цінності.

Уряд розпочав пілотний етап реформи — структурне і кадрове оновлення десятьох міністерств, Секретаріату КМУ, Національного агентства з питань державної служби та Державного агентства з питань електронного урядування,  до роботи в яких планується залучити найкращих професіоналів, що стануть лідерами змін. Нові директорати, до яких будуть набирати фахівців з питань реформ, відповідатимуть за формування державної політики — аналіз та визначення найкращих підходів до розвитку країни в своїх сферах, стратегічне планування та впровадження реформ. На порталі вакансій career.gov.ua вже оголошено більше 100 вакансій на нові посади державної служби: генеральних директорів, керівників експертних груп та державних експертів. У жовтні розпочнуться перші конкурси.

Ми, представники громадянського суспільства, активно підтримуємо початок реформи державного управління та вважаємо, що її успішне впровадження є життєво важливим для України. Скажемо більше: це чи не останній шанс використати вікно можливостей, що відкрилося завдяки Революції Гідності.

Але, як і будь-яка інша реформа, ця знаходиться під загрозою. Це загроза тихого саботажу, знецінення, спаплюження ідеї, множення на нуль всіх можливостей через спротив бюрократично-корупційної системи.

Ми впевнені, що на посади фахівців з питань реформ у нові директорати потрібно залучити нових високопрофесійних людей, які зможуть забезпечити реальні зміни. Ми усвідомлюємо численні ризики, що можуть супроводжувати конкурси на нові посади: створення перешкод для людей з-поза системи, протягування своїх кандидатур бюрократично-корупційними кланами, навмисне виведення з гри сильних реформаторів, що несуть загрозу для системи. Приклади невдалих або лише частково вдалих реформ інших інституцій дають нам право стверджувати, що таких спроб буде багато.

Тому ми заявляємо про наш твердий намір контролювати прозорість та об’єктивність конкурсів на посади фахівців з питань реформ в міністерствах. Зі свого боку, ми вже запропонували міністерствам експертів у відповідних сферах політики для участі в конкурсних комісіях. Також ми плануємо здійснювати системний моніторинг роботи конкурсних комісій, направляти на конкурси наших спостерігачів та звітувати громадськості всіма доступними нам способами про перебіг та результати конкурсів, зокрема, щодо їх відкритості, прозорості та відповідності всім оновленим вимогам до конкурсної процедури  —  залучення незалежних експертів, відеофіксація тощо.

Ми вимагаємо від міністерств, зокрема, від державних секретарів міністерств, які будуть очолювати конкурсні комісії, дотримуватися принципу відкритості та забезпечити всі можливості щодо присутності громадських експертів та спостерігачів під час проведення конкурсів. Ми будемо піддавати жорсткому публічному осуду будь-які спроби саботажу реформи державного управління.

Ми закликаємо громадські організації приєднатися до нас і разом організувати пильний контроль, захищаючи шанс на створення ефективного урядування в Україні.

Реанімаційний Пакет Реформ

Громадянська Платформа Нова Країна

Центр Політико-правових реформ

Асоціація “Професійний Уряд”

Transparency International Ukraine

Центр “Ейдос”

Громадський рух ЧЕСНО

МБО “Екологія – Право – Людина”

Молодіжний Націоналістичний Конгрес

Відкритий університет Майдану

Платформа з працевлаштування у публічному секторі “Lobby X”

ВГОРУ