Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає забезпечити прозорість аудиту діяльності НАБУ

Громадськість закликає забезпечити прозорість аудиту діяльності НАБУ

Позначки:

19 червня Указом Президента України було визначено останню, третю особу, яка здійснюватиме аудит діяльності Національного антикорупційного бюро. Ним став Павло Жебрівський. До цього Верховна Рада та Кабінет Міністрів делегували  Володимира Василенка та Михайла Буроменського у якості своїх представників до складу комісії.

Відповідно до закону “Про Національне антикорупційне бюро”, щорічно здійснюється аудит діяльності НАБУ, котрий проводиться комісією у складі з трьох осіб. До неї включаються особи, які мають значний досвід роботи в органах досудового розслідування, прокуратури, судах за кордоном чи міжнародних організаціях, володіють необхідними знаннями та навичками для проведення такої оцінки (аудиту), а також мають бездоганну ділову репутацію. На превеликий жаль, призначення Павла Жебрівського є сумнівним з точки зору відповідності його кандидатури зазначеним вимогам законодавства та ставить під загрозу довіру до майбутніх висновків аудиту.

Згадана зовнішня оцінка правоохоронного органу буде проводитись в Україні вперше, тому важливо звернути особливу увагу на порядок її проведення. Оцінка має відповідати найкращим світовим практикам із аудиту діяльності правоохоронних органів. Також мають бути передбачені чіткі критерії та показники, за якими буде оцінюватись ефективність роботи НАБУ. Це дозволить визначити вичерпний перелік підстав, за яких діяльність Бюро може бути визнана неефективною, а діяльність Директора Бюро – незадовільною. Також цей крок дозволить забезпечити відповідність принципу юридичної визначеності. Важливо заздалегідь визначити механізм прийняття рішень членами комісії зовнішнього контролю та встановити терміни здійснення аудиту.

Крім того, важливо забезпечити нерозголошення даних досудового розслідування, які можуть стати відомими членам комісії у зв’язку з проведенням аудиту.

Оскільки зовнішня оцінка діяльності Бюро проводиться вперше, а вищезгаданий закон передбачає її щорічне проведення, експертна громадськість переконана: перший аудит має охопити лише один рік діяльності НАБУ, зважаючи на початок проведення досудових розслідувань Національним антикорупційним бюро з кінця 2015 року.

Антикорупційна група Реанімаційного Пакету Реформ закликає членів комісії зовнішнього контролю заздалегідь визначити критерії ефективності Національного антикорупційного бюро, які будуть оцінюватись у ході проведення аудиту, та оприлюднити їх. Адже лише релевантні та зрозумілі критерії оцінки діяльності НАБУ та високий рівень прозорості усього процесу аудиту дають шанс на забезпечення довіри суспільства та міжнародних партнерів до його результатів.

ВГОРУ