Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає З’їзд суддів, Верховну Раду та Президента забезпечити проведення прозорого та відкритого відбору суддів Конституційного Суду

Громадськість закликає З’їзд суддів, Верховну Раду та Президента забезпечити проведення прозорого та відкритого відбору суддів Конституційного Суду

У вересні цього року розпочався перший відбір кандидатур на посаду суддів Конституційного Суду на нових конкурсних засадах. За результатами цього відбору Верховна Рада та Президент повинні призначити по двоє суддів, а З’їзд суддів – одного суддю Конституційного Суду.

З’їзд суддів розпочав свій відбір кандидатур на посаду суддів КСУ 8 вересня 2017 року та планує призначити нового суддю 13 листопада 2017 року. Для З’їзду суддів відбір на конкурсних засадах здійснює Рада суддів. Процедура відбору нових суддів КСУ проходить не публічно, у закритому режимі та не дає можливість провести конкурс, оцінити нові конституційні вимоги до судді КСУ, зокрема, високі моральні якості та визнаний рівень компетенції в галузі права.

Суспільство не знає про «конкурсний відбір» суддів Конституційного Суду, оскільки його фактично немає, а співбесіди, що підміняють конкурс, проводяться закрито, навіть без публічного оголошення дати і місця проведення та трансляції.

Наразі конституційне судочинство перебуває в глибокій кризі. В 2017 році Конституційний Суд не надав жодного висновку та не ухвалив жодного рішення. Він не може призначити свого Голову, звільнити суддів КСУ, повноваження яких закінчилися. Троє чинних суддів Конституційного Суду, які здійснюють конституційне судочинство, голосували за рішення про неконституційне відновлення дії Конституції в 2010 році в інтересах Януковича.

Відновлення нормальної роботи Суду та відхід від практики ухвалення політично вмотивованих рішень КСУ можливо лише у випадку добору нових професійних та незалежних суддів. Задля цього проводилася конституційна реформа 2016 року.

Саме тому сьогодні критично важливо призначити суддів Конституційного Суду, які будуть відповідати новим конституційним вимогам до судді КСУ, зокрема, матимуть високі моральні якості та визнаний рівень компетенції в галузі права. В умовах кризи конституційного судочинства громадськість закликає:

  1. Верховну Раду, Президента відмовитися від вузькополітичних інтересів та призначити суддями Конституційного Суду правників з визнаним рівнем компетенції та високими моральними якостями;
  2. З’їзд суддів обрати новим суддею КСУ правника з визнаним рівнем компетенції та високими моральними якостями;
  3. Раду суддів, конкурсну комісію, створену Президентом, та Комітет ВРУ з питань правової політики і правосуддя, як суб’єктів, що проводять відбір кандидатур на посаду судді Конституційного Суду, провести його прозоро та відкрито. Насамперед, організувати відкриту он-лайн трансляцію співбесід з кандидатурами на посаду судді Конституційного Суду, а також завчасне інформування засобів масової інформації про місце та час проведення співбесід та забезпечити відкритий доступ до них.

Реанімаційний Пакет Реформ

Центр політико-правових реформ

 

ВГОРУ