Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає Вищу раду правосуддя забезпечити прозорість і об’єктивність оцінки кандидатів до Верхового Суду

Громадськість закликає Вищу раду правосуддя забезпечити прозорість і об’єктивність оцінки кандидатів до Верхового Суду

Вища кваліфікаційна комісія суддів України формує рейтинг кандидатів на посади суддів нового Верховного Суду. Вже найближчим часом ВККС надішле рекомендації про призначення суддями до Вищої ради правосуддя.

Вища кваліфікаційна комісія суддів подолала 56% негативних висновків Громадської ради доброчесності, а обставини, викладені у цих висновках, далеко не завжди були повною мірою досліджені і враховані. Є великий ризик, що ВККС рекомендуватиме до призначення кандидатів, щодо доброчесності яких є обґрунтовані сумніви, а їхнє призначення негативно вплине на рівень довіри до судової влади. Таким чином конкурс до Верховного Суду, а з ним і судову реформу,  може бути скомпрометовано.

Вища рада правосуддя має надзвичайно важливу функцію в доборі суддів Верховного Суду. Саме вона має право відмовити у внесенні подання про призначення судді у випадку наявності обґрунтованого сумніву щодо доброчесності кандидата або інших обставин, які можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади.

Враховуючи той факт, що, відповідно до Конституції України, суддя має бути доброчесним, ретельно вивчити обставини і відмовити таким кандидатам – не тільки право, а і обов’язок ВРП.

Експерти Реанімаційного Пакету Реформ наголошують на неприпустимості призначення суддями Верховного Суду кандидатів, які, зокрема, ухвалювали рішення, які порушували права людини та це було констатовано Європейським судом з прав людини; щодо яких є обґрунтовані підозри щодо невідповідності витрат та майна кандидата і його родини задекларованим доходам; які брали участь у забороні мирних зібрань та акцій протесту; зазначили недостовірні відомості у декларації доброчесності. Наведені обставини є несумісними із вимогами до доброчесності, професійності та етики судді нового Верховного Суду.

Також надзвичайно важливо забезпечити максимальну публічність розгляду подань про призначення суддів у Вищій раді правосуддя. Свою готовність брати участь у процесі оцінки кандидатів також висловила Громадська рада доброчесності.

Крім цього, кандидатами на посади суддів Верховного Суду є троє членів Вищої ради правосуддя: Алла Лесько, Алла Олійник і Ярослав Романюк. У складі Вищої ради правосуддя вони потенційно вирішуватимуть питання не лише стосовно своїх кандидатур і кандидатур своїх колег, а й щодо своїх конкурентів на посади суддів Верховного Суду. У цьому контексті критично важливо вжити всіх заходів, щоб запобігти конфлікту інтересів і зберегти довіру до конкурсу.

У зв’язку з викладеним, експерти Реанімаційного Пакету Реформ закликають Вищу раду правосуддя:

  1. Забезпечити он-лайн трансляцію та участь представника Громадської ради доброчесності у засіданнях Вищої ради правосуддя з розгляду рекомендацій про призначення суддів;
  2. Затвердити процедуру, яка дозволить представникам Громадської ради доброчесності мати право виступу на засіданні Вищої ради правосуддя;
  3. Ретельно вивчити і врахувати при розгляді всі обставини, які лягли в основу висновків Громадської ради доброчесності про невідповідність кандидатів на посаду судді критеріям доброчесності і професійної етики, а також інші обставини, які можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади і відмовити у внесенні подання про призначення суддею тих кандидатів, щодо доброчесності чи професійної етики яких є обґрунтовані сумніви.

Експерти Реанімаційного Пакету Реформ також закликають членів Вищої ради правосуддя, які є кандидатами на посади суддів Верховного Суду, взяти самовідвід щодо вирішення питання призначення не лише себе, а й інших кандидатів на посади суддів Верховного Суду.

ВГОРУ