Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає ВРП не подавати «недоброчесну тридцятку» до складу Верховного Суду та не порушувати закон «Про запобігання корупції»

Громадськість закликає ВРП не подавати «недоброчесну тридцятку» до складу Верховного Суду та не порушувати закон «Про запобігання корупції»

 

14 вересня Вища рада правосуддя розпочинає розгляд рекомендацій Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо 120 переможців конкурсу до Верховного Суду. На своїх засіданнях ВРП буде вирішувати, кого подавати на призначення Президентові України, а кого – ні.

30 зі 120 кандидатів отримали негативний висновок від Громадської ради доброчесності і не відповідають критеріям доброчесності та професійної етики. Ці кандидати подавали неправдиві відомості в деклараціях, брали участь у політичних переслідуваннях, забороняли мирні зібрання під час Революції гідності, виносили політично вмотивовані рішення, грубо порушували рішення Європейського суду із прав людини та права людини, протидіяли очищенню судової влади або ж не можуть пояснити походження власних статків. Призначення таких кандидатів однозначно негативно вплине на рівень довіри до судової влади і поставить під загрозу всю судову реформу, чого в жодному разі не можна допустити.

Відповідно до Конституції України, суддя повинен бути доброчесним. Закон дає право Вищій раді правосуддя відмовити у внесенні подання Президенту про призначення кандидата суддею у випадку обґрунтованого сумніву в його доброчесності і професійній етиці або якщо його призначення негативно вплине на рівень довіри до судової влади. Крім того, судді Верховного Суду призначаються безстроково, а необачне призначення недоброчесних суддів матиме для країни довготривалі негативні наслідки. Тому не вносити подання про призначення таких кандидатів – не лише право, а й обов’язок Вищої ради правосуддя.

Разом з тим громадськість звертає особливу увагу на те, що члени Вищої ради правосуддя, як особи, на яких поширюється дія закону «Про запобігання корупції», зобов’язані вжити заходів з метою запобігання та врегулювання конфліктів інтересів, які можуть мати місце в зв’язку з розглядом матеріалів щодо кандидатів. Це випадки, коли членам Вищої ради правосуддя доведеться розглядати питання про себе самого, як кандидата до Верховного Суду, своїх колег по Раді або ж кандидатів, які або є учасниками одних і тих самих судових справ, або іншим чином пов’язаних із членом Ради.

Серед 120 переможців конкурсу двоє є діючими членами Ради: Алла Лесько та Алла Олійник. Крім того, низка членів Ради мають конфлікти інтересів щодо інших кандидатів, яких їм доведеться розглядати.

Окрім того, у серпні цього року Генеральна прокуратура України вручила члену Вищої ради правосуддя Павлу Гречківському обвинувальний акт за підозрою у замаху на вчинення шахрайства в особливо великих розмірах. Хоча вина Гречківського не доведена в суді, його участь як в обранні суддів Верховного Суду, зокрема й тих, які можуть в майбутньому розглядати касаційні скарги у кримінальній справі проти нього, може підірвати довіру громадськості до всієї конкурсної процедури.

У зв’язку з вищезазначеним Реанімаційний Пакет Реформ, Рух ЧЕСНО, Центр протидії корупції, Автомайдан, Фундація DeJuRe закликають:

ВГОРУ