Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає владу не руйнувати реформу держуправління та не створювати антиконституційну президентську вертикаль влади на місцях

Громадськість закликає владу не руйнувати реформу держуправління та не створювати антиконституційну президентську вертикаль влади на місцях

8 листопада 2017 на розгляд комітету з питань держаного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради внесено законопроект № 7126 авторства депутатів групи Воля народу у парламенті, який фактично повертає систему «ручного» управління обласними та районними державними адміністраціями. Відповідно до законопроекту, голів місцевих державних адміністрацій та їх заступників має одноособово без буть-якого конкурсу призначати Президент.

Тобто, фактично, даним законопроектом керівники зазначених органів системи виконавчої влади в Україні виводяться з-під дії реформаторського закону «Про державну службу».

Зазначені норми законопроекту порушують ст.118 Конституцію України, в якій зазначено, що «виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації». Не президентську, а виконавчу.

Призначення голів ОДА та РДА без проведення обов’язкового конкурсу відповідно до закону «Про державну службу» робить їх фактично політичними призначенцями, що протирічить принципам належного урядування ОЕСР та порушує взяті Україною на себе міжнародні зобов’язання щодо реформування системи державного управління, закріплені в Стратегії реформи державного управління на 2016-2020 роки, що схвалена Кабінет Міністрів України 24 червня 2016 р. № 474-р.

Фактично, законопроект №7126 скасовує реформу державної служби на місцевому та регіональному рівні і створює непередбачену Конституцією так звану «президентську вертикаль влади».

Вже сьогодні Президент ухиляється від свого обов’язку оголосити конкурси на декілька десятків посад голів районних державних адміністрацій, при цьому керівник його фракції у Верховній Раді Артур Герасимов говорить про кризу, що виникла внаслідок реформи – обезголовленість влади на місцевому рівні. Реальний мотив законодавчих змін – скасування конкурсних процедур і цементування президентської вертикалі, а нинішня обезголовленість кількох десятків РДА – це відповідальність президента, який не оголошує конкурс.

Показово, що законопроект вноситься руками не депутатів коаліції, а депутатами «опозиції». Такий бліцкриг та порушення регламенту Верховної Ради засвідчує про узгоджені та сплановані дії Адміністрації Президента України і окремих народних депутатів як від коаліції, так і від опозиції.

Очевидно, що політики і надалі розглядають органи державної влади, як «ресурс» для власного збагачення, поповнення партійних кас та як адміністративний ресурс напередодні виборів.

Схвалення парламентом цього законопроекту викличе міжнародний резонанс. Та в чергове для європейських партнерів поставить під сумнів здатність чинної влади здійснювати системні зміни в державі.

Враховуючи вище зазначене, група з реформи публічної адміністрації Реанімаційного Пакету Реформ закликає найвище керівництво держави:

ВГОРУ