Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає Верховну Раду прийняти зміни до процесуальних кодексів, згідно з парламентської процедури, вдосконаливши порядок добору суддів

Громадськість закликає Верховну Раду прийняти зміни до процесуальних кодексів, згідно з парламентської процедури, вдосконаливши порядок добору суддів

Прийняття змін до процесуальних кодексів – одне з ключових завдань судової реформи. Вони покликані не тільки запровадити низку нових процесуальних правил, а й гарантувати ефективну діяльність нового Верховного Суду.

Водночас, можливе прийняття цих змін “за основу і в цілому створює передумови для кулуарних політичних домовленостей, заручником яких може стати конкурс з добору суддів Верховного Суду. Тому важливо пройти повну процедуру розгляду процесуальних кодексів, яка дасть можливість розглянути і врахувати поправки в демократичний спосіб.

Більше того, тривалий час ігнорується вимога громадянського суспільства щодо забезпечення гарантій прозорості і об’єктивності під час проведення конкурсу на посаду судді. Конкурс до нового Верховного Суду супроводжують скандали і неоднозначності, пояснити або виправити які відповідальні органи відмовляються. Висновки Громадської ради доброчесності здебільшого легко долає Вища кваліфікаційна комісія суддів переважною більшістю голосів.

Виправити цю ситуацію на законодавчому рівні покликаний проект змін до закону “Про судоустрій і статус суддів” №6363. Вказаний законопроект передбачає оприлюднення інформації про рейтинг кандидатів на посаду судді, їхніх письмових робіт та даних щодо голосування членів Вищої кваліфікаційної комісії, до чого неодноразово закликав Реанімаційний Пакет Реформ та Громадська рада доброчесності. Для забезпечення об’єктивності добору до Верховного Суду і інших судів у межах судової реформи цей законопроект варто доповнити нормами, які передбачають підвищення порогу для подолання висновків Громадської ради доброчесності і оприлюднення поіменних результатів голосування за подолання цих висновків, а також поіменних оцінок на конкурсі.

У зв’язку з цим група з судової реформи Реанімаційного Пакету Реформ вимагає від Верховної Ради прийняти, згідно з парламентської процедури, законопроекти:

ВГОРУ