Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає Уряд завершити роботу над законопроектом щодо запровадження податку на виведений капітал

Громадськість закликає Уряд завершити роботу над законопроектом щодо запровадження податку на виведений капітал

Експерти групи Податкова та бюджетна реформа Реанімаційного Пакету Реформ закликають Кабінет міністрів України і Міністерство фінансів відповідно до п. 5 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» оперативно погодити та внести до Верховної Ради проект закону щодо запровадження податку на виведений капітал.

Експерти позитивно оцінюють результати діяльності робочої групи при Міністерстві фінансів: розроблений групою законопроект враховує всі пропозиції експертів, є достатньо опрацьованим та збалансованим для його подання до парламенту.

Чисельні результати проведених досліджень Інституту соціально-економічної трансформації, Європейського інформаційно-дослідницького центру, WTS Consulting, Українського Інституту Майбутнього, Німецької консультативної групи та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕДПК) підтверджують висновок, що запропонований законопроектом перехід до оподаткування розподіленого прибутку (виведеного капіталу) створить реальні передумови для зростання інвестицій та сталого економічного розвитку України, при цьому експерти ІЕДПК зазначають, що для досягнення суттєвих позитивних результатів необхідні супутні інституціональні реформи, зокрема перезавантаження ДФС.

Основними позитивними наслідками прийняття даного законопроекту стануть: зменшення корупційних можливостей і зловживань податковими органами, збільшення внутрішнього інвестиційного ресурсу компаній-резидентів України; приведення показників фінансової звітності у відповідність до реалій; ймовірне зменшення недонадходжень до бюджету пов’язаних із з агресивним податковим плануванням із використанням офшорних низько податкових юрисдикцій; спрощення адміністрування оподаткування прибутку підприємств та необхідності у перевірках.

Водночас, експерти групи Податкова та бюджетна реформа РПР погоджуються зі застереженнями Міністерства фінансів і Державної фіскальної служби щодо необхідності врахувати ризик можливого тимчасового зниження бюджетних надходжень від даного податку та закликають ці органи невідкладно оприлюднити свої оцінки щодо рівня таких втрат (із наведенням припущень до відповідних розрахунків). В той же час, експерти вважають, що збільшення податкових надходжень до бюджету внаслідок проведення за останні роки заходів спрямованих на детінізацію економіки, мають бути спрямовані на створення передумов для сталого економічного зростання. Зокрема, ці заходи збільшили частку податкових надходжень до загального бюджету у відношенні до ВВП з 23,5% у 2013 році до 27,3% у 2016 році, а у І кв. 2017 році ця частка склала максимальний рівень за всі роки незалежності, а саме – 30% від ВВП. Експерти переконані: ресурс від детінізації має бути спрямований на покриття можливих втрат від впровадження податку на виведений капітал. Крім того, норми законопроекту передбачають оподаткування схем з виведення капіталу за кордон, через які Україна щороку втрачає близько 10% ВВП, що також буде компенсатором потенційних бюджетних втрат.

Враховуючи вищезазначене, експерти групи Податкова та бюджетна політика РПР закликають виконати рішення чинного законодавства та Національної Ради реформ і якнайшвидше подати законопроект до Парламенту.

ВГОРУ