Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає Уряд забезпечити безоплатний доступ оцінювачів та нотаріусів до Єдиної бази даних звітів про оцінку об’єктів нерухомості

Громадськість закликає Уряд забезпечити безоплатний доступ оцінювачів та нотаріусів до Єдиної бази даних звітів про оцінку об’єктів нерухомості

7 грудня 2017 року Верховна Рада України внесла зміни до ст. 172 Податкового кодексу, якими оцінювачів зобов’язали – до того безоплатно – вносити інформацію зі звітів про оцінку нерухомого майна в Єдину базу даних звітів про оцінку через авторизовані електронні майданчики.

Вказані електронні майданчики є приватними структурами, і вартість їхніх послуг для оцінювачів та нотаріусів (по суті, їхніх клієнтів), ніяк не обмежена, визначається майданчиками на свій розсуд. На сьогодні за кожну операцію з реєстрації та перевірки оціночних звітів майданчики беруть, в середньому, по 510 грн.

Функція електронного майданчика зводиться лише до направлення інформації з оціночних звітів до Єдиної бази даних (без обробки) та передачі оцінювачам результатів її обробки державним модулем, тобто до ролі «електронної пошти». Це робить розмір платежів, нав’язаний майданчиками, надмірним та необґрунтованим. По суті, мова йде про узаконену корупційну схему.

23 листопада Верховна Рада  прийнята законопроект № 9260, поправки 151 та 152 якого, по-перше, покладають обов’язок користуватися «послугами» е-майданчиків ще й на нотаріусів – за перевірку реєстрації оціночних звітів, по-друге, унеможливлюють створення незалежних майданчиків, оскільки для допуску їх на ринок потрібна письмова згода вже існуючих майданчиків.

21 листопада Кабінет Міністрів підтримав зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2014 р. № 358 “Про проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства”, якими, серед іншого, вилучає норми про безоплатність доступу оцінювачів та нотаріусів до Єдиної бази. Зазначені зміни погіршують правове та фінансове становище оцінювачів та нотаріусів і не передбачені законами України, а відтак є незаконними.

Затверджені зміни до постанови № 358 викликають занепокоєння і в громадянського суспільства, оскільки мають ознаки штучного потурання електронним майданчикам в їх здирництві коштів з населення (клієнтів оцінювачів та нотаріусів).

Разом з тим, рішення Кабінету Міністрів щодо змін до постанови № 358 передбачає доопрацювання документу експертами та громадськістю.

У зв’язку з вищезазначеним, коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ закликає Першого віце-прем’єр-міністра України Степана Кубіва забезпечити доопрацювання спільно з експертами та громадськістю проекту змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2014 р. № 358 в частині забезпечення безоплатного доступу оцінювачів та нотаріусів до Єдиної бази даних звітів про оцінку об’єктів нерухомості.

ВГОРУ