Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає Президента та РНБО нагально реформувати Службу безпеки України

Громадськість закликає Президента та РНБО нагально реформувати Службу безпеки України

Ворожі спецслужби діють на території України, що свідчить про те, що належний контррозвідувальний режим у державі не забезпечено. І попри найбільшу чисельність у Європі (без урахування Російської Федерації), яка в рази перевищує чисельність спецслужб розвинених країн, Служба безпеки України наразі не спроможна ефективно виконувати контррозвідувальні завдання, діючи на випередження та запобігання.

Про це в чергове засвідчили події минулих місяців. Вбивство начальника управління контррозвідки СБУ в Донецькій області Олександра Хараберюша, розстріл у центрі Києва колишнього депутата Російської Держдуми Дениса Вороненкова, який шукав притулку в Україні та свідчив проти злочинів російської влади. І останнє – зухвале вбивство в столиці командира однієї з військових частин ГУР Міноборони України полковника Максима Шаповала, підрозділ якого успішно виконував бойові завдання в АТО.

Експерти Реанімаційного Пакету Реформ переконані: неефективність спецслужби зумовлена недосконалою системою управління, через що її ресурси часто спрямовуються на виконання другорядних завдань, залишаючи без належної уваги ключовий напрям – захист державної безпеки. Значна частина особового складу СБУ виконує завдання, які не пов’язані із контррозвідувальною діяльністю і не притаманні спецслужбам демократичних держав.

Відповідно до Коаліційної угоди парламентської більшості, одним з пріоритетів в напрямку національної безпеки і оборони визначено прийняття нової редакції Закону України “Про Службу безпеки України”, зокрема з метою посилення її контррозвідувальних повноважень.

Рекомендацією Парламентської Асамблеї Ради Європи №1402 (99) визначено вимоги та обмеження для національних служб безпеки. СБУ в багатьох рисах не відповідає вимогам цієї Рекомендації. У своїх резолюціях щодо України ПАРЄ постійно звертає увагу на необхідність реформування СБУ і приведення її у відповідність із цією Рекомендацією, зокрема позбавлення повноваження щодо затримання осіб і проведення досудового розслідування.

У зв’язку з вищевикладеним, Реанімаційний Пакет Реформ звертається до Президента та РНБО з проханням активізувати заходи для проведення реформи органів безпеки України, найперше – затвердити Концепцію реформування СБУ, а також ініціювати необхідні зміни до законодавства.

Метою цих змін має стати звуження завдань Служби безпеки України та відповідна оптимізація її структури. СБУ має бути сфокусована виключно на завданнях протидії іноземним спецслужбам та тероризму. Інші завдання, зокрема щодо протидії корупції та організованій злочинній діяльності у сфері управління і економіки, розслідування злочинів, мають бути передані іншим органам правопорядку, як це відбувається у європейських країнах.

Експерти РПР готові долучитися до розробки відповідної нормативно-правової бази та надавати іншу підтримку реформі СБУ.

ВГОРУ