Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає Президента підписати законопроект №8331-д, який дозволить створити незалежні наглядові ради в державних банках

Громадськість закликає Президента підписати законопроект №8331-д, який дозволить створити незалежні наглядові ради в державних банках

Позначки:

5 липня 2018 року Верховна Рада прийняла в цілому законопроект № 8331-д щодо удосконалення функціонування фінансового сектору в Україні. Закон дозволить створити незалежні наглядові ради в державних Укрексімбанку та Ощадбанку.

Незалежні наглядові ради зменшують вплив політиків на щоденну діяльність банків. Таким чином ці держустанови перестануть бути джерелом коштів для фінансування політиків, їхнього бізнесу та виконання популістських обіцянок. Державні банки також зменшать кредитування державного бюджету та держпідприємств.

Незалежні наглядові ради — це крок до приватизації, яка буде найкращим запобіжником політичної корупції в державних банках. Відповідно до підтриманих  Урядом Засад стратегічного реформування державного банківського сектору, міжнародним фінансовим організаціям планується продати 20% акцій Ощадбанку до 2020 року та 20% акцій Укрексімбанку до 2021 року.

Крім деполітизації управління держбанків та кращого контролю керівництва, прихід незалежних членів у наглядові ради – це нова експертиза та досвід, що дозволить банкам прискорити розвиток.

Для банківської системи реформа корпоративного управління з подальшою приватизацією державних банків – це запровадження єдиних правил гри. Після приватизації державні банки втратять доступ до державної допомоги у вигляді докапіталізації коштом платників податків, вклади Ощадбанку будуть гарантовані Фондом гарантування вкладів, а не державою. Створення незалежних наглядових рад також відкриває можливість докапіталізації не коштом платників податків, а грошима іноземних інвесторів.

Набуття чинності законом про створення незалежних наглядових рад у державних банках є критично важливою умовою для надання Україні фінансових гарантій від Світового банку. Підтримка Світового банку дозволить Уряду залучити $ 800 млн для нагальних виплат за зовнішнім боргом вже у 2018 році, а також майже $ 1 млрд  макрофінансової допомоги Євросоюзу.

19 липня законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функціонування фінансового сектору в Україні» реєстр. № 8331-Д було направлено спікером парламенту на підпис Президенту України. Відповідно до 94 статті Конституції України глава держави протягом 15 днів мав би підписати його або повернути з пропозиціями до парламенту для повторного розгляду. Незважаючи на те, що встановлені Конституцією терміни пройшли, рішення Президента щодо закону досі не ухвалене.

Враховуючи вищезазначене, експерти груп Економічний розвиток та Реформа фінансового сектору коаліції громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ закликають Президента України Петра Порошенка невідкладно підписати законопроект №8331-Д, який вирішує нагальні питання реформи корпоративного управління державних банків.

ВГОРУ