Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає Президента нарешті розпочати реформу НКРЕКП

Громадськість закликає Президента нарешті розпочати реформу НКРЕКП

Два місяці залишається до наступного етапу ротації членів Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). До 26 листопада, згідно з законом України “Про НКРЕКП” та Указу Президента “Про затвердження плану ротації… членів регулятора”, ще два члени регулятора мають бути звільнені. Процес же формування Конкурсної комісії з добору кандидатів та призначення нових членів НКРЕКП, який в ідеальному випадку має зайняти щонайменше два з половиною місяці, досі не розпочався. Це ставить під питання не лише процес відбору кандидатів, але й саме оголошення конкурсу.

Експерти групи Реформа енергетичного сектору Реанімаційного Пакету Реформ застерігають: реформа регулятора вже відстає на декілька місяців. Якщо Президентом, Урядом та Верховною Радою не буде терміново сформовано конкурсну комісію та проведено конкурс для призначення нових членів, вже у листопаді робота регулятора призупиниться через відсутність кворуму. Президент імовірно може не видати Указ про припинення повноважень двох членів Комісії, або ж може продовжити тимчасово їх повноваженя у порушення Закону і свого ж Указу. При цьому постанови неоновленого складу НКРЕКП нестимуть високий ризик відміни судовими рішеннями, як такі, що прийняті з порушенням процедури.

Майже рік тому був прийнятий новий закон “Про НКРЕКП”, який передбачав формування незалежного регулятора. Прийняття закону стало однією з передумов отримання Україною макрофінансової допомоги від Євросоюзу у розмірі 600 млн євро. Згідно із законом, взимку 2017 року мала бути сформована Конкурсна комісія. Навесні цього року вона мала обрати за конкурсом перших двох нових членів НКРЕКП, а до листопада – мають бути обрані ще двоє. На сьогодні з семи членів регулятора дійсними є повноваження лише чотирьох. Закінчення терміну повноважень ще двох членів у листопаді призведе до порушення закону про НКРЕКП та фактично паралізує роботу Національної Комісії.

Станом на сьогодні, всупереч вимогам Закону не визначено жодного з п’яти членів номінаційної комісії:

Експерти групи наголошують: формування оновленого компетентного і неупередженого складу НКРЕКП є необхідною і визначальною передумовою реформування енергетичних ринків (електричної енергії, газу). Проведення відповідних перетворень у настільки чутливій сфері потребує суспільної довіри до інституції, яка відповідає зокрема за тарифікацію енергетичних та комунальних послуг. Відсутність незалежного арбітра в галузі – це постійне джерело конфлікту, який буде використовуватися для дискредитації та зриву реформ. Саме тому формування, функціонування та репутація НКРЕКП та членів комісії  мають бути бездоганними.

Враховуючи зазначені факти, експерти групи Реформа енергетичного сектору Реанімаційного Пакету Реформ закликають Президента України стати ініціатором рішучих дій і визначити перших двох членів номінаційної комісії, таким чином запустивши процес оновлення НКРЕКП, яка має стати повністю незалежною.

ВГОРУ