Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає прем’єр-міністра взяти під особистий контроль завершальний етап реформи системи державного мовлення

Громадськість закликає прем’єр-міністра взяти під особистий контроль завершальний етап реформи системи державного мовлення

Експерти групи РПР з питань медіа-реформи звертають увагу, що через дії посадовців органів Державної фіскальної служби реформа системи державного мовлення опинилася під загрозою зриву. Тому громадськість закликає премєр-міністра Володимира Гройсмана взяти під особистий контроль завершальний етап створення незалежного суспільного мовника.

Україна з 2014 року проводить реформу системи державного мовлення. Це є виконанням зобов’язань перед Радою Європи від 2003 та 2005 років, а також необхідним кроком в медійному просторі, котрий характеризується високим монополізмом і вкрай незбалансованістю програмної політики. Впродовж двох років були ухвалені необхідні зміни до законодавства щодо утворення суспільного мовлення, утворені регіональні філії об’єднаної  Національної телекомпанії України (НТКУ), розширена мережа мовлення.

Весь цей час процес реформування натикався на перешкоди, проте вже майже вийшов на фінішну пряму. Ухвалення Кабінетом Міністрів України змін до постанови №567 зняло останні законодавчі бар’єри в процесі реформування НТКУ.

Проте через дії посадових осіб органів Державної фіскальної служби виникли обставини, які ставлять всю реформу під загрозу зриву – внаслідок чого створення суспільного мовлення в Україні може бути знов відкладене, щонайменше на рік.

За наявною дорожньою картою, запуск ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (ПАН «НСТУ») запланований на 1 січня 2017. Для цього, станом на вересень мали бути припинені всі юридичні особи колишніх державних телерадіокомпаній (ДТРК), а Фонд державного майна мав розпочати оцінку майна НТКУ з метою визначення балансової вартості, що увійде в статутний капітал ПАТ «НСТУ».

Утім, цей робочий процес не вдалося завершити у заплановані строки, оскільки досі Державною фіскальною службою не зняті заперечення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відносно Національної радіокомпанії України, ДТРК «Крим» та Севастопольської РДТРК. Органи ДФС не лише ігнорують повідомлення щодо правонаступництва усіх зобов’язань, але й акти КМУ, що регулюють питання тимчасово окупованих територій.

Ми стикнулися з кричущою безвідповідальністю рядових виконавців Державної фіскальної служби у Шевченківському та Дніпровському районі міста Києва та Головного управління, які поставили під загрозу зрив міжнародних зобов’язань України. Ми вважаємо, що такі дії ДФС несуть ризик необґрунтованих витрат, створюють підстави для соціальної напруги, хоча б тому, що близько 8 тис працівників НТКУ залишаться без зарплати з 1 січня 2017 року, а також є шаленим репутаційним ударом для всієї країни.

У зв’язку з цим, експерти групи РПР закликають прем’єр-міністра України утворити спеціальну робочу групи під головуванням профільного віце-прем’єра і доручити цій групі в найкоротші терміни розробити план-графік завершального етапу реформи, з визначенням відповідальних органів та посадових осіб щодо кожного його пункту та постійним контролем в оперативному режимі.

Створення суспільного мовлення безперечно стане проривом в медійній сфері, продемонструє міжнародній спільноті політичну волю виконати багаторічні зобов’язання держави, а також надасть можливість суспільству отримувати якісну і неупереджену інформацію та інтелектуальний продукт.  Саме тому ми очікуємо на злагоджену роботу органів державної влади.

ВГОРУ