Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає парламент забезпечити належне фінансування Суспільного мовлення

Громадськість закликає парламент забезпечити належне фінансування Суспільного мовлення

Експерти групи з питань медіа-реформи Реанімаційного Пакету Реформ, нагадуючи про зобов’язання України перед Радою Європи та в рамках Угоди про асоціацію Україна-ЄС щодо необхідності завершення реформи державних телерадіокомпаній у Суспільне мовлення, закликає Верховну Раду забезпечити належну фінансову основу для подальшого становлення суспільного мовника.

Громадськість відзначає значний вклад Верховної Ради у забезпечення засад існування Суспільного мовлення та оперативне реагування на проблеми, які виникали в процесі реформування. Парламентські фракції вчасно та відповідально підійшли також і до номінування кандидатів у Наглядову раду Публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (ПАТ НСТУ).

Утім, зусилля останніх трьох років можуть зійти нанівець, адже наразі фінансування Суспільного мовлення є критично низьким. В той же час належне фінансування новоствореного мовника є фундаментом для успішного проведення реформи та впровадження її результатів.

Законом Про суспільне телебачення і радіомовлення передбачено: суспільний мовник має отримати 0,2% від загального фонду державного бюджету за попередній рік. Це означає, що ПАТ НСТУ у 2017 році мав би отримати 1,28 млрд грн. (близько 47 млн. євро). Утім, Державний бюджет України на 2017 рік передбачає, що ПАТ НСТУ отримає лише 970 млн грн, що створює на самому початку реорганізації дефіцит в 300 млн. грн.  

При цьому за оцінками Європейської спілки мовлення (EBU) в середньому в Європі фінансування суспільних мовників становить 0,39% видатків бюджету. Таким чином в Україні ця сума має складати понад 2 млрд грн. До прикладу, на Суспільне мовлення Хорватії витрачається 182 млн євро, Польщі — 290 млн євро, Румунії — 215 млн євро.

Експерти також звертають увагу: в 2016 році через обмежене бюджетне фінансування Національна телекомпанія України змогла спрямувати безпосередньо на виготовлення програмного продукту лише 3% коштів. Юридичний статус публічного акціонерного товариства нарешті дозволяє здійснити технічну модернізацію та оптимізацію персоналу, втім без належного фінансування це неможливо.

В зв’язку із цим, експерти групи з питань медіа-реформи Реанімаційного Пакету Реформ закликають Верховну Раду забезпечити фінансування ПАТ НСТУ в 2017 році в повному обсязі, передбаченому законом Про суспільне телебачення і радіомовлення – тобто, на рівні 1,28 млрд грн. 

ВГОРУ