Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає парламент виправити дискримінаційну норму в Податковому кодексі щодо аграрної продукції

Громадськість закликає парламент виправити дискримінаційну норму в Податковому кодексі щодо аграрної продукції

З 1 січня вступили в силу зміни Податкового кодексу «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», яким, зокрема, передбачено скасування бюджетного відшкодування ПДВ при експорті олійних культур.

Експерти групи Податкова та бюджетна реформа Реанімаційного Пакету Реформ переконані: не відшкодування при експорті окремих категорій товарів – це прояв податкової дискримінації та порушення основного із принципів Податкового кодексу України – рівність усіх платників перед законом незалежно від здійснюваного виду діяльності.

Скасування відшкодування ПДВ означає, що при експорті олійних культур експортер буде зобов’язаний відносити податковий кредит з ПДВ, що виникає при закупівлі відповідних культур у виробників, на витрати, що спричиняє падіння закупівельних цін на ці культури. Це, в свою чергу, наносить збитки українським підприємцям і збільшує прибутки переробних підприємств, що належать великим вітчизняним олігархічним, а також міжнародним транснаціональним корпораціям.

Також скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних культур є грубим порушенням зобов’язань, взятих Україною при вступі до СОТ і підписанні Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом. Зокрема, в статті 31 Угоди про Асоціацію зазначено: сторони не повинні запроваджувати або зберігати в силі будь-які мита, податки або будь-які інші заходи еквівалентної дії, що накладаються на вивезення товарів або запроваджуються у зв’язку з вивезенням товарів на іншу територію. При цьому відстрочка введення відповідних норм в дію нічого не змінює по суті. Таким чином вони, як і раніше, порушують прийняті на себе Україною зобов’язання в рамках названих міжнародних договорів.

Рішення про скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних культур було прийнято Верховною Радою України з порушенням норм Регламенту, без оголошення змісту норми, що пропонувалася до прийняття, її глибокого вивчення та широких дискусій із зацікавленими сторонами. В результаті низка народних депутатів публічно визнали, що вони не зрозуміли за що проголосували.

На жаль, кулуарне прийняття рішень в інтересах олігархічних груп, тіньового бізнесу і корупційних кланів – усталена практика, а також одна з основних причин низького рівня економічного розвитку країни та зубожіння населення.

Задля виправлення цієї ситуації у Верховній Раді зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур» (реєстр. № 7403-2), який пропонує виключити з Податкового кодексу положення щодо невідшкодування ПДВ при експорті олійних культур.

Враховуючи вище зазначене, експерти групи Податкова та бюджетна реформа закликають народних депутатів виправити дискримінаційні норми Податкового кодексу та підтримати законопроект № 7403-2.

ВГОРУ