Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає парламент підтримати законопроект №9088, який дозволить знизити ціни на ліки

Громадськість закликає парламент підтримати законопроект №9088, який дозволить знизити ціни на ліки

Позначки:

Через недосконале патентне законодавство держава і кожен українець переплачують за препарати в рази більше, ніж інших країнах світу, а пацієнти помирають, не дочекавшись лікування. Це відбувається тому, що закон дозволяє фармацевтичним компаніям утримувати монополію на ліки, штучно продовжуючи патент. Наприклад, ця система робить препарат Алувіа (лікує ВІЛ) в Україні втричі дорожче, ніж в сусідніх країнах. Відповідно, подолання «вічнозелених патентів» дало б можливість пролікувати за державний кошт утричі більше пацієнтів.

Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня охорони і захисту прав інтелектуальної (промислової) власності та удосконалення державного управління сферою інтелектуальної власності» (№9088) має удосконалити діюче  законодавство у сфері інтелектуальної власності. Ключовою нормою документу для українських пацієнтів є відміна патентування нових форм раніше відомих речовин. Тобто більше не можна буде штучно продовжувати дію патентів на лікарські засоби, які вже втратили свою інноваційність.

Прийняття законопроекту призведе до розширення конкуренції та зниження цін на ліки. Наприклад, після закінчення патентного захисту в Україні на препарат Іматиніб його вартість знизилась у 67 разів. Зокрема, патентами більше не будуть захищатись нові форми раніше відомих речовин. Видачу патенту може оскаржити будь-яка особа, яка вважає, що подана заявка порушує його права (в тому числі і пацієнти) навіть ДО видачі патенту, на етапі заявки. Зараз оскаржити патент можна лише через суд, після його видачі і зробити це можуть тільки інші фармвиробники.

Також передбачена імплементація до національного законодавства положень принципу Болар (США, Канада). Це означає, що генеричні виробники і постачальники генериків зможуть готуватись до виходу на ринок ще до закінчення терміну дії патенту на оригінал, і виходити на ринок одразу на наступний день після спливу чинності патенту на оригінал.

Очікується і впровадження інституту сертифікатів додаткової охорони за моделлю ЄС, яка містить більше запобіжних норм проти зловживання, ніж існуючий механізм подовження строку патентних монополій на ліки. Законопроектом більш детально та прозоро виписані положення щодо примусового ліцензування. Це значить, що Уряд директивно може дозволити вхід на ринок генеричному препарату навіть при наявності патенту в країні, у випадку епідемій чи інших непередбачуваних обставин, коли інтереси суспільства переважають над комерційними.

Українські пацієнти отримають і рівні умови із пацієнтами ЄС та США щодо доступу до справді інноваційних лікарських засобів. Через подовження патентів, в Україні «інноваційними» вважаються препарати, які за кордоном вже не просто не інноваційні, а навіть застарілі. Поки в розвинених країнах з’являються генерики і біосиміляри, а сам бренд падає в ціні, і вже винаходять новіші та кращі препарати, в Україні пацієнти продовжують переплачувати на препарат захищений «вічнозеленим» патентом. Прийняття законопроекту стимулюватиме виробника заходити на український ринок одночасно із європейським. Нові норми і збільшать можливості для розвитку вітчизняного фармацевтичного бізнесу, який, головним чином, базується на генеричному виробництві, а штучно продовжена монополія виробника гальмує виробництво українських аналогів лікарського засобу.

Враховуючи вищезазначене, експерти групи Реформа системи охорони здоров`я Реанімаційного Пакету Реформ закликають комітет Верховної Ради з питань науки і освіти рекомендувати до голосування, а депутатів розглянути та прийняти законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня охорони і захисту прав інтелектуальної (промислової) власності та удосконалення державного управління сферою інтелектуальної власності» (№9088).

ВГОРУ