Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає народних депутатів ухвалити законопроект «Про удосконалення процедури реабілітації жертв комуністичних репресій»

Громадськість закликає народних депутатів ухвалити законопроект «Про удосконалення процедури реабілітації жертв комуністичних репресій»

У вівторок, 11 липня, парламент розглядатиме питання про включення до порядку денного проекту закону Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 – 1991 років (№6574). Експерти групи Політика національної пам’яті Реанімаційного пакету реформ закликають депутатів включити законопроект до порядку денного та підтримати його.

Основна мета законопроекту — це  реабілітація осіб, які стали жертвами репресивної політики радянського комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років та були покарані за діяння, які не вважаються злочинами в правових державах.

Законопроект розширює перелік осіб, які мають бути реабілітовані, вводить нову категорію «осіб, що потерпіли від репресій» (рідні та близькі репресованого, які внаслідок репресій зазнали дискримінації в правах), дає визначення поняттям та термінам, які вживаються в законі, приводить процедуру перегляду кримінальних справ репресованих осіб у відповідність до чинного законодавства.

Нагадаємо: чинний закон Про реабілітацію жертв політичних репресій був прийнятий  ще за часів Української РСР, тому не враховує багатьох категорій репресованих осіб, наприклад, засуджених у позасудовому порядку, борців за незалежність України тощо. Також у законі немає визначень понять та термінів, які в ньому вживаються (таких як висилання, депортація, заслання, національний мотив і т.д.). Окрім цього, чинний закон покладає завдання перегляду кримінальних справ репресованих осіб на органи прокуратури, що сьогодні не належить до їхньої компетенції.

Законопроект у наведеній редакції має ціннісне значення, передбачає насамперед суспільно-політичну реабілітацію жертв політичних репресій та не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

З огляду на те, що захист прав людини та громадянина є одним із найголовніших завдань демократичної держави, експерти групи Політика національної пам’яті Реанімаційного пакету реформ закликає народних депутатів включити до порядку денного та ухвалити законопроект №6574 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 – 1991 років.

ВГОРУ