Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає народних депутатів не продовжувати мораторій на продаж с/г земель

Громадськість закликає народних депутатів не продовжувати мораторій на продаж с/г земель

5 грудня Комітет з аграрної політики та земельних відносин прийняв рішення щодо внесення в порядок денний, прийняття за основу та в цілому проект Закону України «Про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель». Цей законопроект продовжує мораторій на продаж земель с/г призначення ще на рік. Вже 7 грудня документ буде внесений в сесійний зал для голосування.

Ухвалення цього законопроекту означатиме не просто викреслення земельної реформи з порядку денного до майбутніх виборів – 2019, а й збереження статусу-кво та подальшу стагнацію агросектору.

Прогресивне експертне середовище виступає категорично проти продовження мораторію, адже вільний ринок землі – це потужний стимул для агросектору та економіки. Окрім того, з правової точки зору мораторій порушує конституційні права семи мільйонів українських землевласників, позбавляючи їх права вибору. Відсутність альтернатив – це не тільки звуження прав, а й конкретні негативні наслідки для економіки: умовна монополізація оренди та стримування її вартості, деформування ринку, тіньові схеми відчуження земель.

Експерти групи Економічний розвиток Реанімаційного Пакету Реформ провели дослідження земельної реформи у шістдесяти країнах та вивели кореляцію: що менше регуляторних механізмів на ринку, то вищою є вартість земельного активу й ефективнішим агросектор. Саме тому експерти не підтримують поетапний запуск ринку і пілотні проекти.

Експертна громадськість вже має необхідне підґрунтя для вибору оптимальної моделі  та втілення власного сценарію для України. Експерти групи Економічний розвиток Реанімаційного Пакету Реформ не підтримують жодних обмежень на ринку, оскільки вони стримуватимуть попит і перенасичуватимуть ринок пропозиції, пропонуючи натомість ілюзію захищеності. В той же час повністю відкритий ринок може згенерувати 100 млрд доларів загальноекономічного ефекту впродовж десяти років після його запровадження.

Враховуючи вище зазначене, експерти групи Економічний розвиток Реанімаційного Пакету Реформ закликають народних депутатів не підтримувати проект Закону України “Про внесення змін до розділу Х “Перехідні положення” Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель» та не продовжувати мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, а також продовжувати працювати над вибором для України  оптимальної моделі.

ВГОРУ