Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає МЕРТ відновити перевірки по антитютюновому закону в ресторанах, барах та кафе

Громадськість закликає МЕРТ відновити перевірки по антитютюновому закону в ресторанах, барах та кафе

З 1 січня 2017-го Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) відмовляє у погодженні проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі скарг споживачів щодо дотримання суб’єктами господарювання положень закону “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення”, в частині заборони куріння тютюнових виробів, кальянів та електронних сигарет у приміщеннях закладів ресторанного господарства. Свої відмови МЕРТ мотивує тим, що в законі Держпродспоживслужбу не визначено, як орган державного нагляду (контролю) в зазначеній сфері.

Натомість Комітет Верховної Ради з питань охорони здоров’я, який є основним комітетом до цього закону, у своєму роз’яснені № 04-25/06-894/224067 від 03 жовтня 2017 зазначає: “повноваження Держпродспоживслужби у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання положень закону повною мірою врегульовано чинним законодавством”.

Зокрема, у статті 19, зазначено, що контроль за виконанням норм здійснюють державні органи в межах повноважень, визначених відповідними законами України, які регулюють їхню діяльність, а не лише законом «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення». Перевірки кафе, барів і ресторанів щодо заборони куріння в їх приміщеннях здійснюються на основі статті 26 закону “Про захист прав споживачів”. Вона передбачає, що Держпродспоживслужба має право безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, торговельні та складські приміщення закладів ресторанного господарства.

Зараз через неправомірні відмови МЕРТ на здійснення перевірок закладів ресторанного господарства за скаргами споживачів експерти констатують відсутність контролю за виконанням «бездимного» закону. Це негативно відображається як на рівні виконання закону, так і на іміджі держави, яка раптом втратила спроможність захищати споживачів. Лише внаслідок громадського моніторингу, що проводився в листопаді та грудні 2016-го у п’яти містах, громадяни надіслали більше ста скарг в Держпродспоживслужбу на куріння у кафе, ресторанах і барах. Проте МЕРТ відмовив Держпродспоживслужбі у проведенні перевірок. Відсутність державного контролю за виконанням закону також негативно вплине на динаміку зменшення поширеності куріння в Україні.

Враховуючи вищезазначене, група Реформа системи охорони здоров’я Реанімаційного Пакету Реформ вимагає:

 

ВГОРУ