Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає доопрацювати проект Антикорупційної стратегії, розробленої НАЗК

Громадськість закликає доопрацювати проект Антикорупційної стратегії, розробленої НАЗК

Передумовою для ефективного запобігання та протидії корупції в Україні є наявність державної антикорупційної політики, засади якої визначені у ключовому стратегічному документі – Антикорупційній стратегії. Наявність ефективної скоординованої політики протидії корупції є зобов’язанням України, яке передбачене ст. 5 Конвенції ООН проти корупції.

Починаючи з 1 січня 2018 року, Україна фактично залишилась без нормативно-правового акту, який визначає державну антикорупційну політику на найближчі роки, оскільки нову Антикорупційну стратегію так і не було схвалено.

Повноваження з розробки Антикорупційної стратегії належать Національному агентству з питань запобігання корупції. Восени 2017-го НАЗК розробило проект Антикорупційної стратегії на 2018-2020 роки, проте він був критично сприйнятий громадськістю. З метою його вдосконалення експерти Антикорупційної групи Реанімаційного Пакету Реформ та міжнародні партнери надали агентству свої рекомендації щодо подальшого вдосконалення проекту Антикорупційної стратегії, в тому числі і щодо деталізації заходів із запобігання корупції в діяльності органів виконавчої влади.

Проте НАЗК змогло врахувати лише незначну частину рекомендацій, наданих експертами. Значна частина принципово важливих рекомендацій залишилась поза увагою. Серед іншого, проект Антикорупційної стратегії містить такі вади:

Окрім того, НАЗК не забезпечило проведення належного громадського обговорення фінальної версії проекту та обговорень із зацікавленими сторонами.

Відтак, твердження Національного агентства з питань запобігання корупції, поширене 16 травня цього року, про те, що «на розгляд Верховної Ради України надійшов консолідований проект Антикорупційної стратегії, що був підготовлений з урахуванням громадської думки» не відповідає дійсності. Більш того, 16 травня профільний комітет парламенту ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді повернути проект Антикорупційної стратегії на доопрацювання суб’єкту законодавчої ініціативи, тобто Кабінету Міністрів.

Експерти Антикорупційної групи Реанімаційного Пакету Реформ наголошують: підтримка проекту Антикорупційної стратегії на 2018-2020 рр. у запропонованій редакції – неможлива з огляду на наявність у ній суттєвих недоліків. Громадськість закликає НАЗК та Кабінет Міністрів України провести відкрите обговорення з представниками громадянського суспільства та усіма зацікавленими сторонами, аби доопрацювати проект Антикорупційної стратегії, усунувши недоліки.

ВГОРУ