Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає депутатів виключити з законопроекту про запуск антикорсуду норми, які блокують діяльність Громадської ради доброчесності

Громадськість закликає депутатів виключити з законопроекту про запуск антикорсуду норми, які блокують діяльність Громадської ради доброчесності

21 червня Верховна Рада в першому читанні прийняла президентський законопроект №7441 про зміни до Закону “Про судоустрій і статус суддів” у зв’язку з прийняттям закону “Про Вищий антикорупційний суд”. Законопроект містить низку положень, які не стосуються запуску антикорупційного суду, але значно послаблюють участь громадськості в доборі та оцінюванні суддів.

Зокрема, передбачається, що члени Громадської ради доброчесності мають бути обов’язково присутні на її засіданні, а будь-яке рішення повинно бути прийняте більшістю від її загального складу. Це унеможливлює роботу Ради онлайн, що є її сталою практикою, а також роботу в колегіях, яку передбачає чинний закон. У теперішніх умовах кваліфікаційного оцінювання близько 5500 суддів, а також необхідності аналізу сотень і тисяч кандидатів до нових судів прийняття таких норм рівнозначно усуненню громадськості від процесів безпосереднього реформування судової системи.

У питанні очищення судової влади суспільство вшестеро більше довіряє представникам громадськості, аніж суддям з органів суддівського врядування. Президент також неодноразово заявляв про те, що громадськість має стати watch-dogs, аби не допустити приходу недоброчесних суддів. З огляду на це, пропозиція глави держави щодо значного зменшення ролі громадськості в судовій реформі виглядає щонайменше непослідовною.

Крім того, такі законодавчі положення здатні негативно  вплинути на процедуру медіації між Вищою кваліфікаційною комісією суддів та Громадською радою доброчесності стосовно взаємодії під час кваліфікаційного оцінювання.

Експерти групи Судова реформа Реанімаційного Пакету Реформ вважають неприпустимою практику протягування норм, які суперечать суспільному запиту на посилення ролі громадськості в процедурах добору суддів. Тому, враховуючи вищезазначене, громадськість закликає Комітет з питань правової політики та правосуддя під час доопрацювання законопроекту  №7441 до другого читання виключити із тексту документу положення, що створюють значні перешкоди в діяльності Громадської ради доброчесності.

 

ВГОРУ