Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість вимагає від Уряду та НАЗК у найкоротші терміни привести систему електронного декларування до вимог чинного законодавства

Громадськість вимагає від Уряду та НАЗК у найкоротші терміни привести систему електронного декларування до вимог чинного законодавства

Система електронного декларування розпочала свою роботу 1 вересня 2016 року згідно з рішенням НАЗК. На сьогоднішній день громадські експерти констатують, що доступна онлайн система для подання декларацій не відповідає закону Про запобігання корупції та нормативно-правовим актам НАЗК.

Антикорупційна група Реанімаційного Пакету Реформ ретельно проаналізувала систему та знайшла багато невідповідностей чинному законодавству. Зокрема, вона дозволяє подати кілька декларацій за один звітній період. В ній використовується неправильний розмір мінімальної заробітної плати. Суб’єкт декларування обмежений у можливості задекларувати готівку. Деякі розділи всупереч закону поширюються на членів сім’ї декларанта.   Публічний АРІ, який потрібен для доступу до декларацій у машиночитаному форматі, працює некоректно та нестабільно. Крім того, пошукова функція на сайті не функціонує повною мірою, що звужує передбачений законом доступ громадськості до декларацій.

30 жовтня спливає термін подачі е-декларацій для декларантів «першої хвилі». Якщо до цього часу система не відповідатиме законодавству, декларанти матимуть право або взагалі не подавати до неї декларації, або зможуть успішно оскаржити притягнення до відповідальності у разі надання недостовірних даних. При цьому, як неодноразово зазначали міжнародні партнери, кінцевий успіх системи електронного декларування буде оцінюватися не за її формальним запуском, а за її ефективним та безперебійним функціонуванням, що передбачає притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності.

Невиправлення зазначених недоліків буде свідчити про невиконання Україною своїх міжнародних зобов’язань, що може стати причиною неотримання наступної частини траншу від МВФ та зупинення процесу запровадження безвізового режиму для громадян України.

У зв’язку з цим, експерти Антикорупційної групи Реанімаційного Пакету Реформ та Transparency International Україна закликають НАЗК у найкоротші терміни привести систему у відповідність до законодавства та забезпечити її безперебійну діяльність.

Якщо цього не буде зроблено, громадськість вимагає від Наталії Корчак, голови НАЗК, та Руслана Радецького, відповідального за декларування члена НАЗК, піти у відставку.

ВГОРУ