Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість вимагає від парламенту закінчити судову люстрацію

Громадськість вимагає від парламенту закінчити судову люстрацію

30 вересня набирають чинності зміни до Конституції України щодо правосуддя від 2 червня цього року (№ 1401-VIII). На сьогодні і досі залишається вакантною посада члена Вищої ради юстиції (ВРЮ) з числа суддів від Верховної Ради.

Після набрання чинності цими змінами, Верховна Рада втрачає можливість призначити ще одного члена до складу ВРЮ. Натомість до складу Вищої ради правосуддя (органу, в який трансформується ВРЮ) замість члена, якого мала призначити Верховна Рада, ще одного свого представника обере З’їзд суддів.

З огляду на те, що рівень довіри до судової системи на сьогодні є критично низьким (судам повністю довіряють менше 1% населення), є ризик, що до Вищої ради правосуддя, відповідальної за призначення, звільнення, а також дисциплінарні провадження щодо суддів, З’їзд суддів обере кандидата, який не відповідатиме критеріям доброчесності.

Крім того, З’їзд суддів обере додатково ще двох членів з числа суддів замість Міністра юстиції і Генерального прокурора. За умов неоновленого суддівського корпусу є ризики, що до склади Вищої ради правосуддя увійдуть люди, які не налаштовані на зміни. Це призведе до зміцнення кругової поруки і збереження усіх негативних явищ в судовій системі.

Враховуючи це, закликаємо включити до порядку денного питання про обрання члена Вищої ради юстиції і призначити цього пленарного тижня члена ВРЮ з числа суддів, який (яка) має незаплямовану репутацію, достатню довіру громадськості і практичну здатність відстоювати справедливість.

Експерти судової групи Реанімаційного Пакету Реформ висловлюють готовність взяти участь у публічному розгляді кандидатур суддів, а також запропонувати кандидатури доброчесних суддів, які своїми діями довели готовність відстоювати справедливість.

Крім цього, на розгляді Верховної Ради перебувають питання щодо звільнення суддів за порушення присяги та призначення суддів безстроково.

З метою утвердження невідворотності покарання і очищення судової влади, що є ключовими питаннями судової реформи, критично важливо також прийняти цього тижня рішення про звільнення суддів за порушення присяги. Його відсутність дасть можливість недоброчесним суддям уникнути відповідальності. Після 30 вересня ні Верховна Рада, ні жоден інший орган не зможуть звільнити таких суддів за порушення присяги, адже змінена Конституція не містить такої підстави.

Також експерті судової групи Реанімаційного Пакету Реформ закликають парламент цього тижня визначитися стосовно обрання суддів, призначених на посади вперше, відхиливши кандидатури недоброчесних суддів. Неприйняття рішення цього пленарного тижня матиме наслідком розгляд цих питань в подальшому Вищою радою правосуддя, що несе ризик призначення недоброчесних суддів безстроково.

З огляду на викладене, закликаємо Верховну Раду цього пленарного тижня:

1) призначити члена Вищої ради юстиції з числа суддів, який (яка) має незаплямовану репутацію, достатню довіру громадськості і практичну здатність відстоювати справедливість;

2) прийняти постанови про звільнення за порушення присяги усіх суддів, щодо яких внесено подання Вищою радою юстиції;

3) розглянути питання стосовно обрання суддів, призначених на посади вперше, відхиливши кандидатури недоброчесних суддів.

ВГОРУ