Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість вимагає розслідування та покарання винних у порушеннях при відшкодуванні ПДВ

Громадськість вимагає розслідування та покарання винних у порушеннях при відшкодуванні ПДВ

Експерти групи Податкова реформа Реанімаційного Пакету Реформ закликають антикорупційні органи України розслідувати факти порушення законодавства України з боку ДФС, виявлені в ході проведення аналізу даних публічного реєстру заяв про відшкодування ПДВ, станом на 14 квітня 2017 року за період з лютого по грудень 2016 року, який опублікований на веб-сайті ДФС. Дані по відшкодуванню ПДВ 100-та із 114-ти підприємств за цей період були підставою для публічної заяви міністра фінансів України Олександра Данилюка про порушення законодавства при відшкодуванні ПДВ.

Експертами групи були виявлені порушення норм Податкового кодексу при відшкодуванні ПДВ 109 з 114 платників податків, чиї дані аналізувалися. Лише у відношенні п’яти підприємств: ПрАТ «Швейна фабрика «Зорянка»», ПАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь»», ТОВ «Вінницький комбінат хлібопродуктів №2», ДП «Кондитерська корпорація «РОШЕН»», ТОВ «Елеватор-Агро», ПАТ «Івано-франківський м’ясокомбінат” не було виявлено жодного порушення вимог ПК при відшкодуванні ПДВ.

В цілому, незаконна затримка відшкодування ПДВ 114 підприємствам за 11 місяців 2016 року еквівалентна вилученню у них коштів у сумі 2,6 млрд. грн. строком на один рік.

Ключовим порушенням з боку посадових осіб ДФС стало ненадання висновків ДФС у встановлений законом строк. Це означає, що ДФС не оскаржувала законність вимог платників податку про відшкодування ПДВ, але при цьому і не передавала в органи Казначейства документи, які є підставою для перерахування коштів на рахунки платників податку.

В результаті, платники податку не отримували належні до відшкодування суми у повному обсязі або отримували їх з значною затримкою, інколи понад рік.

Однак, і за наявності висновків, принцип черговості при відшкодуванні ПДВ теж порушувався – заявки, подані пізніше, відшкодовувались з випередженням тих, які були подані раніше, хоч і ті, і інші на момент відшкодування вже мали висновки ДФС. Загальне число заявок, виплату по яких притримали, склало 207, в тому числі 188 заяв платників податку із списку МФУ.

Враховуючи вищесказане, експерти групи Податкова реформа Реанімаційного Пакету Реформ наполягають на необхідності розслідування обставин, за яких стало можливим таке масштабне і системне порушення гарантованих законом прав платників податку, а також проведення перевірки дотримання закону при відшкодуванні ПДВ у 2016 році всім платникам податку, а не тільки цим 114 підприємствам, у відношенні до яких був проведений аналіз експертами Реанімаційного Пакету Реформ.

ВГОРУ