Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість вимагає провести незалежний аудит реєстру е-декларацій

Громадськість вимагає провести незалежний аудит реєстру е-декларацій

Позначки:

У 2016 році було запроваджено електронну систему декларування активів та доходів публічними службовцями. І українське суспільство, і міжнародні партнери розцінюють це як важливий крок до ефективного запобігання та протидії корупції. Після того, як реєстр е-декларацій передали в адміністрування державному підприємству “Українські спеціальні системи” виникли серйозні проблеми з її функціонуванням.

Експерти Антикорупційної групи Реанімаційного Пакету Реформ у своїх заявах неодноразово закликали передати адміністрування реєстру Національному агентству з питань запобігання корупції та провести неупереджений технічний аудит.

Міжнародні партнери України, в свою чергу, теж висловлювали готовність підтримати проведення відповідної експертизи. Однак, спроби провести перевірку технічного стану реєстру були зірвані через блокування доступу до нього з боку ДП УСС та Держспецзв’язку.

27 листопада агентство оголосило тендер на проведення аудиту реєстру електронних декларацій, умови якого, за оцінками експертів, не дозволять забезпечити об’єктивність подальшого аудиту. Більше того, наразі НАЗК, який є замовником, по суті, створило всі умови для заангажованого аналізу стану роботи системи з подальшим негативним висновком з боку аудиторів.

Зокрема, була встановлена допорогова вартість у 199 000 грн, що зменшує конкуренцію та дає можливість обрати лише наперед визначеного переможця цього тендеру.  Оскільки короткий термін подачі пропозицій  з 27 листопада по 4 грудня не дозволяє залучити до трогів компанії, які інсайдерським шляхом не були проінформовані заздалегідь.

Більше того, є невиправданими  такі вимоги до компаній-учасників торгів: бути резидентом України, не мати іноземного статутного капіталу та іноземних громадян у складі засновників, мати щонайменше 10-річний досвід на ринку України, а також мати на момент конкурсу право доступу до державної таємниці. Це ще більше обмежує конкуренцію та не дозволяє взяти участь у торгах іноземним компаніям.

Також експерти висловлюють серйозні сумніви щодо можливості провести технічний аудит реєстру декларацій до 22 грудня, як це зазначено у документації до вищезгаданої закупівлі послуг аудиту з боку НАЗК.

Експерти Антикорупційної групи Реанімаційного Пакету Реформ наголошують: створення реєстру електронних декларацій є одним із найбільших здобутків антикорупційної реформи, його безперервне функціонування є важливою умовою для збереження безвізового режиму між Україною та ЄС. Враховуючи це, громадськість вимагає від Національного агентства з питань запобігання корупції  переоголосити тендер на проведення технічного аудиту стану функціонування реєстру електронних декларацій на конкурентних умовах. Адже це забезпечить можливість провести аудит, залучивши незалежних іноземних експертів, які мають високу репутацію та значний професійний досвід. Це, в свою чергу, гарантує об’єктивність висновків аудиту та довіру до них з боку як суспільства, так і міжнародних партнерів.

ВГОРУ