Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Громадські експерти закликають до перезавантаження судів і застерігають від змін до Конституції, які законсервують корупцію та політичні впливи в судовій системі

Громадські експерти закликають до перезавантаження судів і застерігають від змін до Конституції, які законсервують корупцію та політичні впливи в судовій системі

Громадські експерти закликали Конституційну комісію і Президента розглянути підготовлені ними пропозиції. Найближчими днями має відбутися засідання Конституційної комісії, яка має остаточно схвалити проект змін в частині правосуддя перед внесенням його до Парламенту.

Разом з тим суспільство досі не отримало відповіді на ряд ключових питань: Як змінити негативне ставлення громадян до судів, які мають найнижчий рівень довіри до державних інституцій? Які зміни до Конституції, що готують в Конституційній комісії, несуть ризик збереження і посилення корупції та політичних впливів в судовій владі? Чому важливо забезпечити прозорість роботи Конституційної комісії? Чи можливо створити нові суди з новою якістю правосуддя за прикладом нової поліції?

 

Відповіді на ці питання запропонували незалежні експерти 26 серпня під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

 

«Найнижчий у Європі і один з найнижчих у світі рейтингів довіри до судів в Україні вимагає від влади рішучих і радикальних змін». – вважає експерт Реанімаційного пакету реформ, суддя Михайло Жернаков і констатує, що проект змін до Конституції, який оприлюднено на сайті Конституційної комісії, не відповідає очікуванням суспільства щодо таких змін. Усупереч висновкам Венеційської комісії проект зберігає багаторівневу і заплутану систему судів, не передбачає оновлення суддівського корпусу, а навпаки посилює залежність суддів від політичних органів, зокрема від Президента. «Якщо кожен крок кар’єри судді залежить від рішення Президента, то суд виконуватиме політичні замовлення. Суспільство не забуло, як при Януковичі за допомогою судів керманичі примножували свій бізнес, забороняли мирні протести, садили неугодних в тюрми. Ці судді залишилися на посадах, і заради добробуту й далі готові прислужувати». – переконаний експерт.

 

Венеційська комісія наголосила, що після формального акта про наділення судді повноваженнями глава держави, як і інші політичні органи, не повинен вирішувати питання кар’єри судді. «Тому зміни до Конституції мають усунути Президента від переведення і звільнення суддів», – говорить заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда. – «Також потрібно перезаснувати судову систему, аби вона стала доступною і зрозумілою. Замість чотирьох рівнів судів передбачити щонайбільше три інстанції, аби люди роками не крутилися в замкнутому колі українського судочинства».

 

«Діяльність Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів показала лише верхівку айсберга. На жаль, процеси люстрації і очищення суддів, внаслідок опору судової системи, не зачепили переважну більшість суддів, які проявляли свавілля і в правовій державі не мали б шансів залишитися на посаді». – переконаний член цієї комісії, адвокат Петро Варишко. Тому єдиним ефективним способом забезпечення довіри до судів є перепризначення усіх суддів на конкурсних засадах – за прикладом тих процесів, які розпочато в прокуратурі і показали свою дієвість при формуванні поліції. Але для цього потрібні зміни до Конституції.

 

«Перепризначення потрібно відрізняти від фейкової переатестації, яку запроваджено законом про забезпечення права на справедливий суд». – наголошує адвокат, голова третейського суду, експерт Реанімаційного пакету реформ Тарас Шепель і пояснює, що переатестація полягає в оцінюванні діючого судді і вимагає доведення фактів порушень з боку судді, що зробити дуже складно. – «Ми бачимо величезні статки суддів, але вони легко проходять майнову люстрацію, бо довести незаконність походження цих статків неможливо. Водночас процедура перепризначення передбачає конкурс, де кожен претендент на суддівську посаду повинен довести свою доброчесність. До уваги також братиметься репутація. На рівні з діючими суддями у конкурсі матимуть право взяти участь фахівці, які раніше не працювали в судовій системі – науковці, правники-практики тощо. Це дасть можливість значно оновити суддівський корпус і подолати атмосферу страху в судах, запопадливості суддів та зневажливого ставлення до людей.»

 

Пропонуємо також ознайомитись із Таблицею пропозицій РПР до законопроекту, підготовленого робочою групою з питань правосуддя та суміжних правових інститутів Конституційної комісії та із Зауваженнями експертної групи РПР.

ВГОРУ